Fundacja Borussia wyróżniona nagrodą Hosenfelda-Szpilmana
Promowanie postaw otwartości wobec drugiego człowieka i rozwijanie społeczeństwa obywatelskiego – tak brzmi uzasadnienie Nagrody Hosenfelda-Szpilmana, którą z rąk Aliny Szpilman – wnuczki kompozytora odebrała w Lüneburgu Fundacja Borussia. Nagroda ma na celu upamiętnienie świadectwa głębokiego człowieczeństwa w czasach okupacji hitlerowskiej.
Nagroda jest przyznawana od 2005 roku przez Stowarzyszenie Uniwersyteckie, Fundację Muzeum Lüneburg i Hanzeatyckie Miasto Lüneburg. Jak przyznała Ewa Romanowska z Fundacji Borussia, nagroda upamiętnia relację między polskim pianistą pochodzenia żydowskiego Władysławem Szpilmanem i niemieckim oficerem Wilmem Hosenfeldem, który w czasie II Wojny Światowej wojny stacjonował w Warszawie.
W czasie II Wojny Światowej Hosenfeld spotkał Szpilmana. Próbował mu pomagać. Po II wojnie Hosenfeld trafił do radzieckiej niewoli, a Szpilman próbował go z tej niewoli uwolnić. Nagroda jest uhonorowaniem wieloletnich działań Borussii na rzecz budowania porozumienia między ludźmi różnych narodowości tych naszych działań, które dotyczą polsko-niemiecko-żydowskiego
– powiedziała.
Fundacja Borussia została wyróżniona za działania artystyczne, badawcze i edukacyjne, które promują postawy etyczne związane z niesieniem pomocy, odwagą cywilną i walką z reżimem, podejmujące temat odwagi cywilnej w kontekście stosunków niemiecko-polskich, a także działania, które promują postawę otwartości wobec drugiego człowieka, rozwijają społeczeństwo obywatelskie.
Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Uniwersytecie w Lüneburgu. Laudację wygłosił dr Axel Smend – Honorowy Prezes Fundacji 20 Lipca 1944 r., syn uczestnika zamachu na Hitlera.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: A. Kulik
Redakcja: P. Jaguszewski