Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Dzięki nim możemy mówić po polsku”. Szczególna wystawa poświęcona walczącym o polskość

Fot. K. Kantor

W Olsztynie stanęła plenerowa wystawa poświęcona bohaterom plebiscytów. Po zakończeniu I wojny światowej ludność zamieszkująca tereny Warmii, Mazur i Powiśla oraz Górnego Śląska miała zdecydować o przyłączeniu tych ziem do nowo powstałego państwa polskiego albo o pozostawieniu ich w granicach Prus Wschodnich i Prus Zachodnich.

– O zachowanie polskości walczyły m.in. osoby, których sylwetki przedstawia ekspozycja przed olsztyńskim ratuszem – mówi Anna Chmielewska-Metka, zastępca dyrektora Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.

Wystawa przedstawia 30 zasłużonych postaci, które w okresie plebiscytowym walczyły o polskość. To byli nauczyciele, duchowni, działacze kulturalni i narodowi. Dzięki nim jesteśmy u siebie, możemy mówić po polsku i żyć w wolnym kraju.

Chmielewska-Metka podkreśla wkład wybranych postaci w walkę o polskość.

Wybrane zostało 10 ikon – postaci, które najbardziej przyczyniły się do kultywowania historii i kultury polskiej na tych terenach. Te osoby miały ogromny wpływ na tworzenie się polskich ośrodków kultury i edukacji na Warmii i Mazurach, Śląsku i Powiślu. Dzięki temu, że te osoby walczyły, my teraz tu jesteśmy i mówimy po polsku, bo kultura została zachowana.

Wystawa „Bohaterowie Plebiscytów” jest częścią programu Niepodległa. Razem z Instytutem Północnym przygotowały ją Instytut Śląski w Opolu i Zamek w Sztumie. Wystawa zostanie przed olsztyńskim ratuszem do 1 grudnia. 11 listopada stanie na zamku w Sztumie, a 14 listopada – w Opolu.

Fot. K. Kantor

Fot. K. Kantor

Fot. K. Kantor

Autor: K. Kantor
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w wystawa, działacze niepodległościowi, Instytut Północny, Plebiscyt 1920 r. na Warmii Mazurach i Powiślu, wystawa Bohaterowie Plebiscytów
Wyjątkowa wystawa dotarła do Olsztyna. „Chciałem pokazać walkę Warmii o polskość”

"Jeszcze Polska tutaj nie zginęła" - to tytuł wystawy, którą otwarto w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Jej autorem jest Piotr Łach, prezes Stowarzyszenia "Semper Fidelis Polonia"...

Zamknij
RadioOlsztynTV