Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wyjątkowa wystawa dotarła do Olsztyna. „Chciałem pokazać walkę Warmii o polskość”

Fot. W. Chromy

„Jeszcze Polska tutaj nie zginęła” – to tytuł wystawy, którą otwarto w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Jej autorem jest Piotr Łach, prezes Stowarzyszenia „Semper Fidelis Polonia” z Biskupca.

Tych terenów broniono w parafiach, szkołach i polskich bibliotekach Towarzystwa Czytelni Lubowych (…) Chciałem pokazać walkę Warmii o polskość, której szczytem było utworzenie „Czwartej dzielnicy” w ramach Związku Polaków w Niemczech obchodzącego w tym roku 100-lecie. Czwarta dzielnica obejmowała: Warmię, Mazury i Powiśle (…)

– powiedział jej autor Piotr Łach.

00:00 / 00:00

Regionalista Radosław Nojman podkreśla, że wystawa jest doskonałą lekcją historii. Ukazuje walkę Warmii o polskość.

Porażka plebiscytowa nie osłabiła działalności Polaków, szczególnie tu u nas na Warmii. Konsulat Rzeczypospolitej Dom Polski, to były emanacje polskości. Wokół tych gniazd Orła Białego w Olsztynie zbierali się Polacy i tworzyli coś wspaniałego. Powstanie Związku Polaków było kolejnym impulsem.

00:00 / 00:00

Olbrzymie znaczenia w walce o polskość miało też tworzenie szkół polskich, także na Warmii – dodał Radosław Nojman.

Władze niemieckie w 1929 roku uznały prawo Polaków do posiadania własnego, choć prywatnego szkolnictwa. Dziś również trzeba o tym przypominać, dla budowania i kształtowania naszej tożsamości na Warmii i Mazurach.

00:00 / 00:00

Tadeusz Szczyrbak Prezes Zarządu Fundacji Rodzina Rodła we Wrocławiu, która jest współorganizatorem wystawy podkreśla, że Związek Polaków w Niemczech przez 17 lat swojej działalności zapisał złotymi zgłoskami polskie narodowe karty w okresie międzywojennym w państwie Niemieckim.

Polacy spod znaku Rodła, członkowie Związku Polaków w Niemczech, byli obywatelami Republiki Weimarskiej, III Rzeszy. Byli tą emanacją polityczną półtoramilionowej czy blisko dwumilionowej polskiej ludności w Niemczech, która upominała się o swój status mniejszości, która miała piękne kary działalności na niwie oświatowej, spółdzielczej, pozytywistycznej, własnych inicjatyw. To wszystko, co wypracowała sobie od zera, z punktu wyjścia, jakim było założenie związku.

00:00 / 00:00

Tadeusz Szczyrbak przypomniał, że szczególnymi inicjatywami Związku było utworzenie Znaku Rodła, który stał się pozytywnym symbolem Polaków Niemczech oraz Kongres Berliński z 1938 roku, na którym ogłoszono 5 prawd Polaków – ideowej podstawy działalności Związku.

Wystawa była już prezentowana przez wakacje w Biskupcu. W Olsztynie będzie można ją oglądać do czwartku w holu Urzędu Wojewódzkiego.

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Fot. W. Chromy

Autor: W. Chromy
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w Warmia, Biskupiec, wystawa, polskość, urząd wojeówdzki, Związek Polaków w Niemczech, Jeszcze Polska tutaj nie zginęła, Piotr Łach
Rodziny zastępcze na wyjątkowej wystawie

Nietypowa wystawa w Domu Kultury w Sząbruku w gminie Gietrzwałd. Prezentacja przedstawia rodziny zastępcze z powiatu olsztyńskiego. To część kampanii Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie...

Zamknij
RadioOlsztynTV