Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Do samorządów z regionu trafi prawie 1,5 mld złotych. Znamy wyniki drugiej edycji Polskiego Ładu

fot. P. Getka

Prawie 1 miliard 400 milionów złotych dla Warmii i Mazur. Poznaliśmy wyniki drugiej edycji rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych.

Ze zbiorczych danych – i dla województwa, i dla całego kraju – wynika, że najwięcej jest inwestycji drogowych. Poza tym zgłoszono sporo projektów związanych z wodociągami i kanalizacją.

To jest druga edycja, w której cały czas widzimy duży nacisk na twarde projekty infrastrukturalne. Drogi, parkingi, kanalizacja – to są te rzeczy, które musimy nadrobić i które staramy się nadrabiać w odpowiednim tempie

– powiedziała wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk, która w poniedziałek w Nidzicy wręczyła samorządowcom z powiatu nidzickiego symboliczne czeki.

00:00 / 00:00

Fot. A. Piedziewicz

Rządowy fundusz rozwiązywać takie problemy, zmniejszając dysproporcje między regionami.

To są decyzje, które wynikają z założenia, że w Polsce muszą zmienić się relacje między największymi miastami, między dużymi ośrodkami a tymi, które przez wiele lat były zaniedbywane, na które nie wystarczało pieniędzy i które omijały wielkie inwestycje

– dodaje Jerzy Szmit, prezes struktur Prawa i Sprawiedliwości w okręgu olsztyńskim.

00:00 / 00:00

fot. P. Getka

Województwo warmińsko-mazurskie w tym rozdaniu z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych otrzyma więcej niż z edycji poprzedniej.

Podsumowując pierwszą edycję – wtedy otrzymaliśmy 1 miliard 12 milionów złotych na inwestycje, teraz do naszego województwa napłynie prawie 1 miliard 400 milionów złotych, a więc znacznie więcej

– zauważa wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

00:00 / 00:00

To wszystko projekty zgłoszone przez samych samorządowców.

To samorządy decydują, na co przeznaczać te pieniądze. To nie rząd narzuca, co mają budować, w co mają inwestować, tylko samorządy decydują, co jest potrzebne

– podkreśla poseł Prawa i Sprawiedliwości Iwona Arent.

00:00 / 00:00

Wkład własny do tych inwestycji to tylko od 5 do 15 procent. Niektóre gminy dzięki temu podwoiły swoje budżety

– mówi poseł PiS Jerzy Małecki.

00:00 / 00:00

fot. P. Getka

W województwie warmińsko-mazurskim samorządy otrzymają dofinansowanie na łącznie 215 inwestycji. Największe projekty – na które rząd przeznaczył po prawie 65 milionów złotych – to budowa Centrum Urazowego przy szpitalu wojewódzkim w Olsztynie oraz rewitalizacja kąpieliska miejskiego w Elblągu. Na trzecim miejscu – z dofinansowaniem w kwocie 26 milionów złotych – znalazł się remont ulicy Sikorskiego w Ełku. Są też dość duże projekty związane z kulturą np. powiat olsztyński dostanie prawie 20 milionów złotych na budowę powiatowej szkoły muzycznej w Wadągu.

Najwięcej jest projektów drogowych o wartości od kilku do kilkunastu milionów złotych, np. 14 milionów złotych na drogi dostanie powiat nidzicki.

Te pieniądze pozwolą spełnić nasze marzenia. Te marzenia są bardzo proste – to jest satysfakcja naszych mieszkańców

– mówi starosta nidzicki Marcin Paliński.

00:00 / 00:00

12 milionów złotych otrzyma Nidzica.

Te środki są historyczne. Cieszymy się, że jest rozumiane, że samorząd to przede wszystkim mieszkańcy, którzy mówią nam, na co mamy przeznaczyć te środki

– mówi burmistrz Nidzicy Jacek Kosmala.

00:00 / 00:00

– Do 8 mazurskich powiatów, na różne projekty, trafiło w sumie 441 milionów złotych – mówi senator Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Kopiczko.

Są to inwestycje drogowe, ścieżki rowerowe, modernizacja oczyszczalni, remonty placówek oświatowych. budynków użyteczności publicznej, rozwój gospodarki komunalnej oraz budowa nowych obiektów sportowych.

00:00 / 00:00

Senator wymieniła, że do powiatu ełckiego trafi ponad 74 mln zł, giżyckiego – ponad 82 mln zł, kętrzyńskiego – ponad 78 mln zł, oleckiego – 54 mln zł, piskiego – ok. 50 mln zł., mrągowskiego – ponad 35 mln zł, węgorzewskiego i gołdapskiego – po ponad 33 mln zł.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Kossakowski zwraca uwagę na dwa najważniejsze aspekty dotyczące Mazur.

Gospodarka wodno-kanalizacyjna, bo wiemy, że to na Mazurach duży problem i inwestycje drogowe. Bardzo mnie to cieszy, bo przez wiele lat rządów PO nasz region był traktowany jak Polska B. Teraz poprzez Polski Ład i inwestycje, które trafiają do samorządów, poprawiają jakość życia mieszkańców poprzez budowę strategicznej infrastruktury, która była zaniedbana.

00:00 / 00:00

Fot. A. Piedziewicz

fot. P. Getka

Autor: A. Piedziewicz/P. Karpiszen
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w drogi, pieniądze, rząd, inwestycje, Olga Semeniuk, Polski Ład
Znalazł portfel i ukradł pieniądze. W zatrzymaniu pomógł monitoring

Znajdując cudzą własność, pamiętajmy, by wróciła do właściciela. Zapomniał o tym mieszkaniec Ełku przywłaszczył pieniądze znalezione w jednym ze sklepów. - Popularne powiedzenie "znalezione, nie kradzione"...

Zamknij
RadioOlsztynTV