Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -6 °C pogoda dziś
JUTRO: -5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dariusz Piontkowski: Nie chcemy przechodzić na nauczanie zdalne. Posłuchaj rozmowy z wiceministrem edukacji

Chcielibyśmy aby nauczanie trwało w formie stacjonarnej – powiedział w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, a którym rozmawiał Krzysztof Kaszubski. Minister przekonywał, że mimo narastającej czwartej fali pandemii, dzieci i młodzież powinny chodzić do szkoły o ile jest to tylko możliwe.

To najlepsza forma kontaktu nauczyciela z uczniem. Nawet najnowocześniejsze środki elektroniczne nie pozwalają na taki bezpośredni kontakt i dobre efekty nauczania, i wychowania. Minister Czarnek wielokrotnie powtarzał, że nie chcemy przechodzić na nauczanie zdalne. Mamy rozwiązania prawne, które pozwalają na to, aby dyrektor jeśli będzie epidemiczne zagrożenie w szkole, w porozumieniu z sanepidem i organem prowadzącym mógł podjąć decyzję o zawieszeniu zajęć.

Dariusz Piontkowski przyznał jednocześnie, że ze względu na opór części rodziców akcja szczepienia dzieci i młodzieży powyżej 12 roku życia nie okazała się sukcesem. Zaledwie 35 procent dzieci w szkołach zostało zaszczepionych.

Ministerstwo Edukacji i Nauki chciałoby aby lekarzy mogły kształcić nie tylko uczelnie akademickie ale też i zawodowe – stwierdził w Radiu Olsztyn wiceminister edukacji i nauki. Minister Dariusz Piontkowski uważa, że jest to dobry pomysł i zapowiedział ponowną próbę skierowania ustawy do Sejmu.

Uważamy, że trzeba podnieść liczbę lekarzy, temu służyły podniesione limity na uczelniach medycznych , bo przepaść wiekowa lekarzy i pielęgniarek rzeczywiście pogłębia się w Polsce i innych krajach europejskich. Stąd pomysł aby uczelnie zawodowe, po spełnieniu warunków nie tylko materialnych, ale także kadrowych mogły również kształcić lekarzy.

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski stwierdził, że idea ta napotyka na opór części osób w PiS-e, również i posłów. Minister dodał, że lekarze także mają pewne wątpliwości.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego

00:00 / 00:00

 

Autor: K. Kaszubski
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Dariusz Piontkowski, zdalna nauka
Zasłużone nauczycielki z nagrodami Ministra Edukacji i Nauki. „Część z nich to osoby z niewielkich miejscowości”

Cztery nauczycielki, w tym trzy dyrektorki z warmińsko-mazurskich szkół, zostały uhonorowane nagrodą Ministra Edukacji i Nauki. Uroczystość odbyła się w trakcie wizyty w Olsztynie premiera Mateusza...

Zamknij
RadioOlsztynTV