Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zdalne matury próbne. Część szkół w regionie nie zdecydowała się na formę stacjonarną

W niektórych szkołach średnich na Warmii i Mazurach uczniowie zdają próbny egzamin maturalny zdalnie. Z powodu wysokiego wzrostu zakażeń koronawirusem, od soboty, w regionie obowiązuje lockdown.

W Olsztynie w niektórych liceach ogólnokształcących matury próbne przebiegają zdalnie. Uczniowie piszą egzaminy w domu.

Nie poznałam atmosfery pisania egzaminu w sali szkolnej, w towarzystwie innych maturzystów, nie oswoiłam się ze stresem, harmidrem egzaminacyjnym. Obawiam się, że stres przed prawdziwą maturą może mnie zjeść

– podsumowała jedna z olsztyńskich licealistek, która czekała na próbną maturę w formie stacjonarnej.

Wicekurator oświaty Wojciech Cybulski powiedział, że forma zdalna próbnych matur jest dopuszczona.

Oczywiście, gdyby próbne egzaminy maturalne odbywały się stacjonarnie, byłaby to próba bardziej wiarygodna. Prace te nie podlegają ocenie. Jest to test diagnostyczny. Ma pokazać, jak daleko uczniowie są w drodze do sukcesu końcowego, nad czym nauczyciele jeszcze muszą popracować i gdzie są luki w wiedzy i umiejętnościach

– wyjaśnił.

Dodał, że kuratorium zalecało, aby egzamin próbny przebiegał w formie stacjonarnej, ale jeśli szkoły uznały, że organizują go w formie zdalnej, to jest to dopuszczalne.

Według MEiN udział w próbnych maturach zgłosiło 5 tysięcy 40 szkół. W środę rozpoczęły się próbne matury organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Obejmą wszystkie przedmioty maturalne. Potrwają do 16 marca. Przeprowadzane są stacjonarnie w szkołach w reżimie sanitarnym. Udział szkół w próbnych maturach jest dobrowolny.

Centralna Komisja Egzaminacyjna zaleca, aby szkoły przeprowadziły próbne egzaminy w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu, np. aby rozpoczynały je o godzinie 9 i o godzinie 14.

Od soboty na Warmii i Mazurach z powodu wysokiego wzrostu zakażeń koronawirusem zamknięte są hotele, galerie handlowe, instytucje kultury tj. teatry, kina, biblioteki, filharmonia. Najmłodsi uczniowie przeszli na nauczanie zdalne.

 

Autor: PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w on-line, zdalna nauka, matura próbna, zdalnie
Maturzyści w całej Polsce napisali próbne egzaminy z języka polskiego, również w warmińsko-mazurskim

Dzisiaj w całym kraju rozpoczęły się próbne matury, egzaminy nie są obowiązkowe. Dziś - język polski, jutro matematyka, a w piątek - egzamin z języka obcego....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV