„Czad to cichy zabójca” – akcja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
Jest bezbarwny, bezwonny i silnie trujący. Czad, to cichy zabójca. W ubiegłym roku w okresie grzewczym w całym kraju zabił kilkadziesiąt osób, na Warmii i Mazurach 5.
Dziś w Bliższych spotkaniach o zasadach bezpieczeństwa w okresie grzewczym.
Po raz kolejny Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zorganizowało akcję „Czad cichy zabójca” .
Barbara Szklarczyk – Inspektor Wojewódzki z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie była Gościem Izabeli Malewskiej i Krzysztofa kaszubskiego.
I. Malewska: W ramach akcji odbywają się nie tylko spotkania, ale także rozdawane są ulotki, kalendarze i mnóstwo innych rzeczy, za pośrednictwem których przypominamy o tym, jak podstępny może być czad?
B. Szklarczyk: Tak, akcja odbywa się corocznie w okresie od września do marca, nawet do połowy kwietnia, w zależności od tego sezonu grzewczego. Corocznie do akcji zaangażowanych jest wiele podmiotów – w zasadzie administracja publiczna. Tutaj i zespolona administracja rządowa i również samorząd terytorialny. Zespolona administracja, to przede wszystkim straż pożarna, policja, nadzór budowlany, kuratorium oświaty, pogotowie gazowe. Natomiast jeśli chodzi o taki szerszy zasięg, to również włączony do akcji jest corocznie metropolita warmiński, a także kurie i diecezje- elbląska, ełcka. Naszym przyjacielem w akcji jest również Spółdzielnia Kominiarz. Naprawdę ten zasięg jest coraz szerszy.
K. Kaszubski: I Radio Olsztyn też pomaga ile ma sił.
B. Szklarczyk: I Radio Olsztyn jak najbardziej.
I. Malewska: Na tych ulotkach, które rozdawane są w trakcie akcji można znaleźć przede wszystkim telefony alarmowe. Niby je znamy, ale często w sytuacjach kryzysowych, krytycznych zapominamy, nie jesteśmy w stanie skupić się, odszukać gdzieś w pamięci chociażby tego numeru do pogotowia gazowego czy do straży pożarnej. Chodzi o to, żeby przypominać, przypominać?
B. Szklarczyk: Jak najbardziej. Ta informacja, ta kampania edukacyjno – informacyjna jest jak najbardziej zasadna dlatego, że corocznie mamy jednak tych przypadków śmiertelnych kilka. W zeszłym roku było ich 5. Na szczęście w tym roku jeszcze…
K. Kaszubski: Mamy nadzieję, że nie będzie żadnych, były podtrucia.
B. Szklarczyk: Tak właśnie mamy podtrucia. Podtruć z kolei jest około trzystu rocznie, tak więc mamy o czym mówić i cały czas temat jest aktualny.
Posłuchaj rozmowy z Barbarą Szklarczyk