Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Cudzoziemcy pracowali bez zezwolenia i odpowiednich umów

70 procent cudzoziemców nielegalnie zatrudnionych na Warmii i Mazurach stanowią obywatele Ukrainy – podaje Straż Graniczna. Od początku roku do końca sierpnia funkcjonariusze warmińsko-mazurskiego oddziału przeprowadzili 140 kontroli legalności zatrudnienia i sprawdzili pracę ponad trzech i pół tysiąca obcokrajowców. 171 osób pracowało niezgodnie z przepisami.

Oprócz Ukraińców, nielegalnie zatrudniani byli obywatele Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Bangladeszu, Indii, Syrii, Egiptu i Azerbejdżanu. Ponad połowa z nich pracuje w branży budowlanej. Problem dotyczy także usług, produkcji, gastronomii, transportu, a nawet pośrednictwa pracy.

Naruszenia przepisów dotyczyły pracy bez zezwolenia, na warunkach innych niż wskazane w zezwoleniu albo bez odpowiednich umów pisemnych. Pracodawcy nie informowali też o zatrudnieniu urzędów wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy.

Dla przykładu, właściciel olsztyńskiej agencji zatrudnienia nie przekazał informacji o delegowaniu do pracy na terenie całego kraju 263 cudzoziemców. Mężczyzna przyznał się do popełnienia wykroczenia i został ukarany mandatem w wysokości 2 tysięcy złotych.

Od początku roku sądy w Warmińsko-Mazurskiem wymierzyły kontrolowanym przedsiębiorcom grzywny na łączną kwotę ponad 145 tysięcy złotych.

Autor: K. Kantor za W-MOSG
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w praca, straż graniczna, kontrole, zatrudnienie
Podrobił wizę i chciał wjechać do Polski

Na przejściu granicznym z Obwodem Kaliningradzkim w Grzechotkach funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymały obywatela Tadżykistanu, który na podrobionej wizie próbował wjechać do Polski. Rzecznik prasowa...

Zamknij
RadioOlsztynTV