Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bociany wracają na Warmię i Mazury. W Żywkowie jest ich coraz więcej

Fot. Żywkowo Bocianie Gospodarstwo Rolne

Do bocianiej wsi Żywkowo koło Górowa Iławeckiego przyleciało pięć bocianów. Ptaki pojawiły się także w innych miejscowościach.

Żywkowo to niewielka wieś pod Górowem Iławeckim, tuż przy granicy z obwodem kaliningradzkim. Od wielu lat słynie z tego, że od wiosny do jesieni mieszka w niej więcej bocianów niż ludzi, dlatego nazywana jest bocianią wioską. Z dużej liczby bocianich gniazd słyną także okoliczne wsie Toprzyny czy Gałajny. Północny pas warmińsko-mazurskiego to ostoja lęgowa „Warmińskie bociany”.

Od rana słychać klekot, bardzo za tym tęskniliśmy. W Żywkowie jest już pięć bocianów. Wszystkie są silne, w dobrej kondycji

– powiedziała mieszkanka Żywkowa Anna Iwicka z gospodarstwa Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP).

Pierwszy przyleciał w sobotę, a zaraz po nim następne. W ubiegłym roku pierwszy bocian był dopiero 21 marca, a na pozostałe ptaki czekaliśmy około dwóch tygodni

– przyznała Iwicka.

Pierwszy bocian w warmińsko-mazurskim pojawił się w mazurskiej Krutyni już 28 lutego, ale wielu wątpi, czy zimował on w Afryce. By poznać zachowania tego ptaka, przyrodnicy z Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni założyli mu nadajnik GPS. Ponieważ bociany z Żywkowa nie mają założonych nadajników GPS nie wiadomo, gdzie zimowały.

Bociany pojawiły się również w okolicach Braniewa.

Jesienią naprawiano bocianie gniazda w Żywkowie. Przy okazji uporządkowano je i nieco obniżano. Ponieważ gniazda potrafią być bardzo ciężkie i zagrażają dachom budynków czy drzewom, na których są zbudowane, zmniejszanie gniazd i ich czyszczenie jest konieczne.

Nowoczesne rolnictwo nie sprzyjają bocianom, które żerują na miedzach, wypasanych tradycyjnie łąkach, przy oczkach wodnych i mokradłach. Dlatego przyrodnicy od lat apelują o podtrzymywanie tradycyjnego rolnictwa i sami prowadzą w Żywkowie takie gospodarstwo, w którym hodują polskie czerwone krowy. Zwierzęta te spędzają na łące prawie cały rok, tu też cielą się.

Mamy już siedem małych cielaczków, wkrótce spodziewamy się kolejnych 13 tak więc wiosna u nas w pełni

– powiedziała Iwicka.

W ubiegłym roku w Żywkowie było 36 bocianich par. Przyrodnicy mają nadzieję, że w tym roku nie będzie ich mniej.

Fot. Żywkowo Bocianie Gospodarstwo Rolne

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za PAP

Więcej w Warmia, bociany
Krystyna Tarnacka-Jurgielewicz i folklor warmiński. Posłuchaj Małych Ojczyzn

Krystyna Tarnacka-Jurgielewicz tak rozpoczyna swoją opowieść: Próbowałam sobie przypomnieć, w którym roku wyskoczyłam w stroju warmińskim na Kaziukach i było zdziwienie: "Ale się ubrała!". A starszy...

Zamknij
RadioOlsztynTV