Bliższe spotkania – 18.12.2019
Jak zmienia się radio oraz świąteczne tradycje i zwyczaje na Warmii i Mazurach to tematy, na które z gośćmi Bliższych spotkań rozmawiali Izabela Malewska i Maciek Świniarski.
Trwają przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Każdy region ma własne zwyczaje i tradycje świąteczne, które nie występują gdzie indziej. Tradycja bożonarodzeniowa, którą znamy dziś na Warmii i Mazurach pojawiła się stosunkowo niedawno, bo dopiero po II wojnie światowej.
Jak kiedyś wyglądały przygotowania do świąt i same święta Bożego Narodzenia opowiadała Marta Żebrowska, etnograf z Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku.
Posłuchaj rozmowy
Przemiany zachodzące w Polsce na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych nie ominęły także rynku medialnego. W tym okresie powstawało wiele pirackich stacji radiowych, które nie posiadały koncesji na nadawanie programu. Historią radia z tamtego okresu interesuje się dr hab. Urszula Doliwa, która otrzymała grant od Narodowego Centrum Nauki na badania nad transformacją systemu medialnego w Polsce na przełomie lat 90. w kontekście radiowym.
Jak się zmienia radio mówiła dr hab. Urszula Doliwa z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie.
Posłuchaj rozmowy
D. Kucharzewska