Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Archiwum Państwowe w Olsztynie wzbogaciło się o nowe zbiory

Fot. P. J. Kosiński / Archiwum Państwowe w Olsztynie

Archiwum Państwowe w Olsztynie świętuje Dzień Archiwisty i otwiera swe podwoje dla odwiedzających. Najważniejsze zbiory to ponad 7 kilometrów akt, w tym pergaminy z XIV wieku.

– Praca archiwisty polega na zachowaniu pamiątek, świadectw przeszłości przekazywanych przez tak zwanych zwykłych ludzi – powiedziała Marta Zbrzeźniak z Archiwum Państwowego w Olsztynie.

Zajmujemy się i stoimy na straży dziedzictwa narodowego, które stanowią materiały archiwalne. wytworzone oczywiście przez te najważniejsze, największe instytucje, urzędy o charakterze państwowym, a przede wszystkim, o czym często zapominamy, materiały wytworzone przez osoby prywatne – tak zwane spuścizny. Wielka historia, wielkie wydarzenia, oczywiście, ale bez względu na to, co się wydarzy, ta codzienność w jakiejś formie zawsze musi przetrwać.

00:00 / 00:00

Do Archiwum Państwowego w Olsztynie trafiły dziś przekazane przez Towarzystwo Miłośników Kętrzyna fotografie archiwalne i nagrania rozmów ze świadkami historii – mieszkańcami Kętrzyna i okolic.

– Nie ma większej wartości, niż wiedza – uważa Witold Gagacki z Archiwum Państwowego.

Wiedza jest niezbędna. Naród bez korzeni, choćby był wielokulturowy, nie przetrwa. To, co mamy dzisiaj na Ukrainie. Gdyby Ukraina nie chciała walczyć, gdyby nie była narodem, gdyby nie miała własnej historii, to dzisiaj, byłaby tam już Rosja.

00:00 / 00:00

30 września to w Polsce święto archiwistów. Dzień został ustanowiony decyzją Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w 2019 roku.

Fot. P. J. Kosiński / Archiwum Państwowe w Olsztynie

Autor: M. Kwiatkowska
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Archiwum Państwowe
Wojna oczami dzieci na wystawie w Archiwum Państwowym

„Mamo, ja nie chcę wojny! 1939-45 Polska / 2022 Ukraina” - to tytuł wystawy, którą od dziś można oglądać w siedzibie Archiwum Państwowego w Olsztynie. Ekspozycja...

Zamknij
RadioOlsztynTV