Jak pomóc osobom, które są w kryzysie? „Te osoby potrzebują, żeby z nimi rozmawiać”
Kalendarzowa wiosna nadchodzi wielkimi krokami, a wyczekiwana piękna pogoda jest już za oknem. Wiosna ma też jednak swoją ciemną stronę. Eksperci ostrzegają, że to właśnie o tej porze roku kryzys osób z myślami samobójczymi może się pogłębiać.
Suicydolog Ryszard Jabłoński zachęca, by pomocy szukać na stronie internetowej „Życie warte jest rozmowy”, dostępnej pod adresem https://zwjr.pl/.
Świetna strona, przeznaczona właściwie dla wszystkich – nie tylko dla specjalistów, ale dla każdej osoby, która jest w kryzysie. Tam jest link „Potrzebuję pomocy”, ale drugi link to „Chcę komuś pomóc”. Nawet dla bliskich, dla rodziny, dla rodziców, dla nauczycieli – jak pomagać
– powiedział.
Ryszard Jabłoński dodał, że najlepszą pomocą dla osób w kryzysie jest obecność drugiej osoby, która zapewnia bezpieczną przestrzeń, by podzielić się trudnymi emocjami.
Z takimi osobami w kryzysie trzeba być, tzn. rozmawiać z nimi. Nie bójmy się pytania o myśli samobójcze. Czasami te osoby potrzebują, żeby je o to spytać, bo to myśli są naprawdę trudne do wytrzymania – tak w normalnym naszym funkcjonowaniu. Czasami dobrze jest je zwerbalizować, czyli tak nakłonić tę osobę, żeby ona zaczęła opowiadać o tym, czy się te myśli pojawiają, kiedy się pojawiły po raz pierwszy, jak ona sobie z nimi radzi
– przyznał.
Pomocą osobom w kryzysie i ich bliskim służy też Olsztyński Telefon Zaufania „Anonimowy Przyjaciel”. Wolontariusze dyżurują całą dobę, 7 dni w tygodniu, pod numerami telefonu 89 19288 lub 89 527 00 00.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: N. Bombala
Redakcja: M. Rutynowski

















![Święto Wojska Polskiego w Elblągu [ZDJĘCIA] Święto Wojska Polskiego w Elblągu [ZDJĘCIA]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F08%2FPXL_20260814_094956989-scaled.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)





