Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Apelacja w sprawie określenia „polskie obozy zagłady” odrzucona

Pozew do sądu złożyła w tej sprawie mieszkanka Olsztyna Janina Luberda-Zapaśnik, jako dziecko więziona w niemieckich obozach. Fot. Ł. Węglewski

Apelacja w sprawie określenia „polskie obozy zagłady”, użytego przez niemiecki portal fucus.de odrzucona.

To decyzja Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Tym samym podtrzymany został wyrok wydany w lutym przez Sąd Okręgowy w Olsztynie. Oznacza to, że niemieckie wydawnictwo nie musi przepraszać za sformułowanie „polskie obozy zagłady”.

Pozew do sądu złożyła w tej sprawie mieszkanka Olsztyna Janina Luberda-Zapaśnik, jako dziecko więziona w niemieckich obozach. Żądała publikacji przeprosin oraz zakazu stosowania podobnych określeń w przyszłości, bo – jak twierdziła – zostały naruszone jej dobra osobiste.

Sąd Apelacyjny, podobnie jak Okręgowy przychylił się do jej stwierdzenia, że godność i tożsamość narodowa są dobrami podlegającymi ochronie. Mówiono też, że takich określeń stosować nie należy. Jednocześnie stwierdzono jednak, że na gruncie polskiego kodeksu cywilnego do uznania pozwu należałoby udowodnić, iż niewłaściwe określenia dotyczą konkretnej osoby – powiedział Radiu Olsztyn radca prawny Andrzej Dramiński, który był na ogłoszeniu wyroku:

00:00 / 00:00
Dodajmy, że w rok temu portal focus.de, jak i niemiecka agencja prasowa DPA, z której pochodziły cytowane na portalu teksty, opublikowały sprostowania i przeprosiny.

 

(mlewin/as)

 

 

Więcej w polskie obozy zagłady
Lech Obara: należy karać za zwrot „polskie obozy zagłady”

- Na taki apel czekaliśmy od lat - skomentował mec. Lecha Obara z olsztyńskiego stowarzyszenia "Patria Nostra" apel Niemieckiego Związku Historyków w sprawie używania zwrotu "polskie...

Zamknij
RadioOlsztynTV