Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lech Obara: należy karać za zwrot „polskie obozy zagłady”

mec. Lech Obara

– Na taki apel czekaliśmy od lat – skomentował mec. Lecha Obara z olsztyńskiego stowarzyszenia „Patria Nostra” apel Niemieckiego Związku Historyków w sprawie używania zwrotu „polskie obozy zagłady” przez niemieckie i światowe agencje informacyjne.  – Po raz pierwszy niemiecka instytucja w sposób jednoznaczny potępiła używanie tego zwrotu, który pojawia się w niemieckich mediach.

Jednocześnie niemieccy historycy, w tym samym apelu zdecydowanie sprzeciwiają się  jakimkolwiek sankcjom karnym za stosowanie określenia „polskie obozy koncentracyjne” lub „zagłady”. Taki projekt ustawy skierował sejm do komisji sprawiedliwości. Przewiduje on karę nawet 5 lat więzienia.

Gość porannego programu Radia Olsztyn poparł ten projekt ustawy. Przypomniał, że niemiecki system prawnokarny ma rozbudowany system kar za negowanie odpowiedzialności Niemców za Holocaust i samego Holocaustu.

Tymczasem polska prokuratura w jednym z procesów wytoczonych niemieckiej gazecie, stwierdziła że takie określenie nie obraża Polaków i nie zakłamuje prawdy historycznej. Stowarzyszenie Patria Nostra złożyło już zażalenie na tę decyzję – mówi mecenas Obara.

Gość Radia Olsztyn powiedział też, że chciałby, aby podobny proces, przeciwko gazecie Focus, rozpoczął się w Olsztynie. (mswin/as)

Z Lechem Obarą rozmawia Leszek Cimoch:

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Obara, polskie obozy zagłady
Wyrok na komornika zapadnie 21 listopada

Przed Sądem Rejonowym w Giżycku odbyła się kolejna rozprawa w procesie przeciwko komornikowi z Działdowa. Sebastian Sz. jest oskarżony o zaniżanie wartości licytowanych przedmiotów. Zlicytował wart...

Zamknij
RadioOlsztynTV