Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sukces olsztyńskiego mecenasa. Niemiecka telewizja ZDF musi przeprosić za „polskie” obozy zagłady

Konzentrationslager Stutthof – obóz koncentracyjny. Fot. Mirosław Sochacki

Wyższy Sąd Krajowy w Koblencji orzekł, że niemiecka telewizja ZDF musi przeprosić za nazwanie obozów zagłady „polskimi”. To pierwsze takie postanowienie, które zapadło na terenie Niemiec.

Telewizję pozwał Karol Tendera, były więzień Auschwitz. Wcześniej Sąd Apelacyjny w Krakowie nakazał ZDF umieścić przeprosiny na stronie głównej serwisu internetowego. Jednak zostały one zamieszczone w jednej z mało widocznych zakładek.

Mecenas Lech Obara z Olsztyna, który reprezentował przed sądem Karola Tenderę, chciał tam uzyskać klauzulę wykonalności dla wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Lech Obara powiedział, że przed sądem w Koblencji zwyciężyły racje strony polskiej. Mecenas podkreślił, że sąd użył bardzo ważnych argumentów. Wskazał, że pan Karol Tendera, były więzień Auschwitz, zasługuje na ochronę, na ochronę zasługuje jego godność, prawo dobrego imienia, i to w przestrzeni światowej – powiedział Lech Obara.

Mecenas przyznał, że wyrok sprawy może jeszcze nie zamykać. Niemiecki nadawca może bowiem utrzymywać, że wyrok wykonał przez publikację przeprosin w mało widocznej zakładce – tłumaczył to względami technicznymi i estetycznymi. My będziemy twierdzić, że wyrok nie został wykonany – powiedział Lech Obara. Jak dodał, strona główna jest jedna i to na niej przeprosiny miały być zamieszczone.

Autor: iar/P.Karpiszen
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polskie obozy zagłady, Lech Obara
Prawnik będzie dalej walczył o przeprosiny. Niemiecka telewizja nie chce uznać wyroków sądu w sprawie „polskich obozów zagłady”

Mecenas Lech Obara reprezentujący Karola Tenderę, byłego więźnia obozu Auschwitz wobec niemieckiej stacji telewizyjnej ZDF, zapowiada zwrócenie się do polskiego wymiaru sprawiedliwości i Rzecznika Praw Obywatelskich....

Zamknij
RadioOlsztynTV