Jerzy Szmit: nie możemy budować rozwoju gospodarczego Warmii i Mazur w oparciu o Mały Ruch Graniczny
Skończyły się wakacje parlamentarne. Dziś (16 sierpnia) odbędzie się pierwsze posiedzenie sejmu po kilkutygodniowej przerwie. Gościem Porannych Pytań Polskiego Radia Olsztyn był wiceminister infrastruktury i budownictwa, Jerzy Szmit, który mówił o rządowych planach.
Krzysztof Kaszubski zapytał, czy rząd zajmie się sprawą Małego Ruchu Granicznego i zacytował list posła Platformy Obywatelskiej, Jacka Protasa.
– Rząd nie stara się tłumaczyć mieszkańcom, dlaczego stawia pod znakiem zapytania przyszłość ich firm i miejsc pracy, ale także nie mówi, w jaki sposób chce zrekompensować naszym regionom ubytek tak sporych przychodów. Opierając się na szacunkach GUS z ostatnich lat powiaty objęte MRG mogą stracić nawet 1,5 mld zł w perspektywie pięciu lat. Zagrożona może być także realizacja Programu Polska-Rosja. To strata kolejnych dziesiątek milionów euro. Z danych GUS wynika, że wydatki mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego przemieszczających się dzięki MRG przekroczyły w 2015 roku 280 milionów złotych – pisze Jacek Protas.
– Nie możemy budować rozwoju gospodarczego Warmii i Mazur w oparciu o Mały Ruch Graniczny. To głównie przewożenie paliwa i papierosów, czyli interes, który nie wzmacnia Polski – odpowiadał Jerzy Szmit
Wiceminister tłumaczył, że mimo bliskości Rosji, nie ma zbyt wielu przedsiębiorstw, które działałyby w partnerstwie. Dodał również, że MRG jest obustronnym przywilejem.
– Musimy pamiętać, że to granica państwowa między Polską, a Federacją Rosyjską, a nie pomiędzy Warmią i Mazurami, a Obwodem Kaliningradzkim. Rosja prowadzi regularną wojnę z naszym sąsiadem – przypominał Jerzy Szmit
Wiceminister twierdzi, że powinniśmy traktować Rosję podobnie, jak tamtejsi politycy traktują nas. Niektórzy z nich dziwią się, że Polska nie chce być częścią Federacji. To niedopuszczalne – wyjaśniał Jerzy Szmit. Dodaje, że granice nie są zamknięte. Można przecież uzyskać wizę i odwiedzać zarówno Polskę, jak i Federację Rosyjską. Warto pomyśleć nad konsulatem w Olsztynie, bo najbliższe są w Gdańsku i w Warszawie. Być może w ten sposób można rozwiązać problem – zastanawiał się Jerzy Szmit.
Wiceminister mówił również o zwiększonej obecności wojska na Warmii i Mazurach. Minister Antoni Macierewicz zapowiada, że w regionie zostaną odbudowane jednostki zlikwidowane w ostatnich latach. To ma związek z naszym sąsiadem. Nie możemy dłużej się oszukiwać, że Rosja jest naszym sojusznikiem – mówił Jerzy Szmit.
W Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn była również mowa o sejmowych pracach, które zakładają, że za użycie sformowania „polskie obozy koncentracyjne” ma grozić kara więzienia. Przez długi czas na Auschwitz mówiło się Oświęcim, a to nasuwało jednoznaczne skojarzenie z Polską, która nie ponosi absolutnie żadnej odpowiedzialności za masowe zagłady – wyjaśniał Jerzy Szmit.
Wraca również temat remontu drogi krajowej numer 16 na Warmii i Mazurach. Wiceminister Jerzy Szmit jest przekonany, że do końca obecnej kadencji sejmu i senatu uda się wyeliminować wykluczenie komunikacyjne Warmii i Mazur. Ważne jest określenie odpowiednich kierunków rozwoju – wyjaśniał minister Szmit – musimy ustalić, czy region powinien mieć lepsze połączenie ze wschodem, czy z zachodem – czyli drogą krajową numer 15, prowadzącą m.in. do Torunia.
Posłuchaj całej rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Jerzym Szmitem