Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jezioro Długie coraz bardziej zarasta. Kto zajmie się jego oczyszczaniem?

Fot. A. Piedziewicz

Kto powinien zająć się oczyszczaniem Jeziora Długiego w Olsztynie? Akwen w coraz większym stopniu zarasta, a prezydent Olsztyna wskazuje wędkarzy, jako odpowiedzialnych za to zjawisko.

Piotr Grzymowicz w lokalnych mediach sugerował, że wrzucana przez nich zanęta, powoduje wzrost koncentracji biogenów. Polski Związek Wędkarski, który dzierżawi jezioro, wydał w tej sprawie oświadczenie, w którym wskazuje, że rozwój roślinności to nie wina wędkarzy – wyjaśniał Jarosław Pliszka, dyrektor biura okręgu PZW w Olsztynie.

Uważamy, że to jest krzywdzące stanowisko. Warto wspomnieć, że zanęty wędkarskie nie mają tak dużego wpływu na środowisko wodne. Składniki zanęt to składniki naturalne, najczęściej pochodzenia roślinnego

– podkreślał Pliszka.

Zapewniał, że to nie wędkarskie zanęty są odpowiedzialne, lecz wlewanie ogromnych ilości ścieków w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Rekultywacja prowadzona przez naukowców z UWM nie usunęła zanieczyszczeń, lecz związała w osadach dennych, które teraz są pożywką wodnej roślinności. Dyrektor biura okręgu PZW w Olsztynie podkreślał, że stowarzyszenia nie stać na oczyszczanie jeziora, a odpowiedzialne jest za rybostan, a nie wykaszanie i usuwanie roślinności. Jak szacuje PZW, są to koszty ok. 50-70 tys. zł rocznie.

Dr inż. Tomasz Czarkowski z Zakładu Ichtiologii, Hydrobiologii i Ekologii Wód UWM potwierdził, że wpływ zanęt nie jest duży. Wskazuje też inne przyczyny rozwoju roślinności wodnej.

Należy unikać wycinania zadrzewień, zakrzaczeń przyjeziornych. Tam była prowadzona wycinka drzew, która na pewno zwiększyła nasłonecznienie wody. Mogło to mieć wpływ na rozwój roślinności naczyniowej w ostatnim czasie. Dodatkowo zagospodarowanie brzegów jeziora

– wskazał Czarkowski.

W tej sprawie w ratuszu odbyło się spotkanie między właścicielem – czyli miastem, dzierżawcą jeziora i naukowcami z UWM. Omawiane były możliwości rekultywacji Jeziora Długiego i w tej sprawie chęć współpracy deklarują wszystkie zainteresowane strony.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Fot. A. Piedziewicz

Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w rekultywacja, naukowcy, jezioro Długie, Polski Związek Wędkarski, roślinność
Naukowcy: susze będą nawiedzać nas coraz częściej, a wody pitnej będzie ubywać

- Naukowcy nie mają wątpliwości - susze będą nawiedzać nas coraz częściej; na Ziemi ubywa i będzie ubywać wody, także pitnej. Tylko od nas zależy, jak...

Zamknij
RadioOlsztynTV