Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

K. Sacewicz: 1 września pamięć o zbrodniach niemieckich jest szczególnie aktywna

fot. Przemysław Getka

– 83 lata temu doszło do niesprowokowanej, niezawinionej agresji ze strony III Rzeszy na Polskę – podkreślił w rozmowie z Radiem Olsztyn dr hab. Karol Sacewicz, naczelnik olsztyńskiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

W ocenie historyka państwo niemieckie miało na celu podzielenie i zagrabienie Europy przy jednoczesnym zdewastowaniu państwa polskiego.

To się odbyło od 1 września, kiedy Wehrmacht wkracza i dokonuje agresji, morduje. Nie tylko oddziały specjalne i niemiecki aparat terroru czy siły bezpieczeństwa mordowały Polaków, ale także Wehrmacht to robił. To nie jest tak, że niemiecki żołnierz tylko wykonywał rozkazy, ale też dokonywał zbrodni. O tym trzeba też pamiętać. 1 września ta pamięć jest szczególnie aktywna.

00:00 / 00:00

Dr hab. Karol Sacewicz podkreśla, że pamiętać należy również o zaciętym oporze stawianym agresorom przez polskich żołnierzy.

Mokra, Westerplatte, pozycje mławskie to są momenty, w których polski oręż działał skutecznie. W starciu z dwoma totalitaryzmami ten oręż był zbyt słaby, a alianci nas pozostawili.

00:00 / 00:00

II wojna światowa była największą i najkrwawszą wojna w historii ludzkości, w której Polska poniosła relatywnie największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych.

Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w historia, II wojna światowa, IPN, rocznica, Wehrmacht, Karol Sacewicz
Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej w regionie

W całej Polsce trwają uroczystości związane z 83. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Obchody już się odbyły w wielu miastach na Warmii i Mazurach. W Olsztynie...

Zamknij
RadioOlsztynTV