Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Kętrzyn, Ostróda, Regiony
Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej w regionie
W całej Polsce trwają uroczystości związane z 83. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Obchody już się odbyły w wielu miastach na Warmii i Mazurach. W Olsztynie złożono kwiaty przed pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej w centrum miasta.
Olsztyn
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podkreślił, że wspominając tragedię II wojny światowej, trudno nie dostrzec analogii w tym, co dzieje się dziś w Ukrainie.
– Dziedziczymy tradycje wojska polskiego, stąd nasza obecność – mówił z kolei podpułkownik Łukasz Buczkowski z 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, której żołnierze pełnili wartę przy pomniku AK.
„Zbrodnie niemieckie i sowieckie na Polakach 1939-45” – tak zatytułowana jest wystawa przygotowana przez delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie. Z okazji 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej otwartą ją w Bibliotece Uniwersyteckiej w Kortowie.
– II wojna światowa to nie tylko tragedia września 1939 roku i późniejsze walki, to także trud okupacji dla ludności cywilnej – powiedział Krzysztof Kierski z Biura Badań Historycznych Delegatury IPN w Olsztynie. I to przede wszystkim pokazuje ta wystawa.
Krzysztof Kierski dodał, że wciąż odkrywane są nowe źródła i dokumenty dotyczące początku wybuchu wojny, jak i jej samej.
W centrum Olsztyna przed pomnikiem Armii Krajowej złożono wieńce i kwiaty. W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent miasta, delegacja urzędu wojewódzkiego oraz przedstawiciele kombatantów i wojska.
Elbląg
Na cmentarzu Agrykola w Elblągu obyły się obchody 83. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. Uczestnicy złożyli kwiaty i znicze przedd Krzyżem Katyńskim. Wicewojewoda Piotr Opaczewski podkreślał skalę największego dotychczas konfliktu zbrojnego.
1 września jest datą, która zapisała się w podręcznikach do historii nie tylko w Polsce. Dla nas Polaków jest to początek najbardziej traumatycznego okresu w naszej trudnej historii.
Prezydent Elbląga Witold Wróblewski zaznaczył, czym była ta okrutna wojna.
O godzinie 4.45, w ciągu kilkunastu minut, Polska stanęła w ogniu. Hitler pokazał zbrodniczą twarz, rozpoczynając realizację swojej szaleńczej wizji podboju Europy
– mówił prezydent Elbląga.
1 września był także okazją do zapalenia zniczy na grobach żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej.
Działdowo
Uroczystości w Działdowie rozpoczęły się o godzinie 17 mszą świętą na placu koszarowym. Po mszy uczestnicy przeszli przed pomnik ofiar działdowskiego obozu koncentracyjnego przy skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Chopina. O godzinie 18 odbył się Apel Poległych.
Kętrzyn
O tej samej godzinie, mszą świętą w bazylice św. Jerzego, rozpoczęły się uroczystości w Kętrzynie. Po mszy delegacje złożyły kwiaty na Placu Armii Krajowej przed Pomnikiem w Hołdzie Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Polakom – Obrońcom Ojczyzny 1939-1956.
Ostróda
Wcześniej uroczystości odbyły się m.in. w Ostródzie. Rozpoczęła je msza święta w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli przed Pomnik Pamięci Obrońców Suwerenności i Niepodległości RP. Tu odśpiewano hymn państwowy, wysłuchano przemówień i złożono kwiaty.
Giżycko
Także w Giżycku uczczono 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej składając kwiaty przed Pomnikiem poświęconym Żołnierzom Armii Krajowej i Sybirakom.
Bartoszyce
W Bartoszycach na placu Bohaterów Westerplatte przy pomniku Orła Białego odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego połączona z obchodami 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W trakcie uroczystości delegacje samorządowe, mundurowe i innych organizacji złożyły pod pomnikiem wieńce i zapaliły znicze.
Gołdap
W Gołdapi uroczystości odbyły się przy Pomniku Niepodległości. Był apel pamięci i salwa honorowa. Następnie złożono wieńce i zapalono znicze na znak pamięci. Przed gołdapskim ratuszem otwarta została wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Wrzesień 1939. Polska wobec niemieckiej i sowieckiej agresji”. Będzie ją można oglądać do 30 września.
Szczytno
W Szczytnie przedstawiciele miasta, gminy i starostwa złożyli kwiaty pod pomnikiem Orła Białego.
Olsztynek
W gminie Olsztynek obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się na Cmentarzu Ofiar Faszyzmu w Sudwie.
Autor: P. Karpiszen/W. Chromy
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy/M. Rutynowski
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Rocznica wprowadzenia stanu wojennego. "Nie da się tego wyrzucić z pamięci"
- Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. W Olecku odbędą się uroczystości wojewódzkie
- Roszczenia wobec państwa niemieckiego tematem konferencji w Olsztynie
- Środowiska patriotyczne w rocznicę agresji ZSRR na Polskę. "Jest to tragiczna data"