Sejmik województwa zajmie się uchwałą antysmogową. Posłuchaj Porannych Pytań
– Zarząd województwa z inicjatywą przygotowującą uchwałę antysmogową wyszedł jako jeden z ostatnich w kraju – mówiła w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn radna wojewódzka klubu PO/KO Bernadeta Hordejuk. – Uchwała dostosowuje region do obowiązującego prawa – dodała przewodnicząca sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego.
Bernadeta Hordejuk wskazała, że sejmik musi podjąć taką uchwałę.
Dostosowujemy się do wytycznych ministra energii i ministra rozwoju regionalnego. Głównie dotyczy to likwidacji ogrzewania na paliwa stałe, z tym, że w każdej klasie energetycznej instalacji jest określony czas, kiedy dojdziemy do tego.
Szef klubu radnych PiS w sejmiku województwa Grzegorz Kierozalski zaznaczył, że uchwała może nie zyskać akceptacji radnych jego partii.
Wygląda na to, że klub będzie przeciwny tej uchwale z wielu względów. To nie jest czas na kolejną podwyżkę cen energii cieplnej dla mieszkańców. Będzie się to wiązało z likwidowaniem wszystkich krajowych źródeł ciepła. W zamian będziemy zmuszeni w ciągu następnych lat przejść na źródła importowane.
Przewodnicząca sejmiku Bernadeta Hordejuk broniła zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, który wypracował dokument z uchwałą antysmogową dla regionu.
W każdym czasie zapewne byłyby argumenty, że jej nie wprowadzać. Widzimy, co się dzieje z ociepleniem klimatu – nikogo nie trzeba przekonywać. Do 21 stycznia trwają konsultacje. W tym momencie nie wiemy, czy to ostateczny kształt tego dokumentu, czy nastąpią jakieś zmiany.
Grzegorz Kierozalski stwierdził, że uchwała wymaga jeszcze poważnego dopracowania.
Konsultować ją trzeba i procedować. Ocieplenie klimatu a emisja pyłów to dwie różne rzeczy i nie ma wielu części wspólnych. Czy emisja dwutlenku węgla jest źródłem ocieplenia klimatu to zupełnie inna historia.
Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego
Autor: K. Kaszubski
Redakcja: M. Rutynowski
Czym będziemy palić w piecach? Trwają konsultacje projektu uchwały antysmogowej