Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Czym będziemy palić w piecach? Trwają konsultacje projektu uchwały antysmogowej

Fot. Adobe Stock

Zakaz ogrzewania paliwami stałymi – to przewiduje uchwała antysmogowa. W naszym regionie trwają właśnie konsultacje społeczne projektu, który przewiduje ogrzewanie domów jedynie gazem i olejem opałowym. Jeśli uchwała wejdzie w życie w takim kształcie, to część mieszkańców będzie musiała wymienić kotły.

Bernadeta Hordejuk z Koalicji Obywatelskiej i przewodnicząca sejmiku województwa przekonuje, że terminy są odległe.

Termin wymiany kotłów poniżej 3 klasy w miastach to sierpień 2027 roku. Na terenach pozamiejskich – 2029 rok. Kotły klasy 3 i 4 odpowiednio 2029 rok i 2032 roku. Dla kotłów klasy 5 będzie to 2030 rok i 2035 rok.

00:00 / 00:00

Uchwała przewiduje dofinansowanie do zakupu kotłów.

Możemy pomóc ludziom w wymianie. W nowej perspektywie finansowej, czyli w Regionalnej Programie Operacyjnym, będziemy gwarantowali środki na wymianę tych źródeł ciepła.

00:00 / 00:00

W tej sprawie z listem otwartym do włodarzy miast i gmin naszego regionu zwrócił się zastępca burmistrza Białej Piskiej Grzegorz Pałdyna, który jest także przewodniczącym okręgu nr 35 Solidarnej Polski.

Uważam, że błędem jest wyrzucenie z tego katalogu biomasy, peletu drzewnego oraz drewna opałowego. Stąd taka inicjatywa, byśmy wszyscy rozszerzyli katalog o inne materiały palne, które też są ekologiczne i nie przysparzają środowisku większych obciążeń.

00:00 / 00:00

Z uchwałą w takim kształcie nie zgadza się opozycja w sejmiku województwa. Grzegorz Kierozalski, przewodniczący klubu PiS, przekonuje, że nakaz ogrzewania gazem i olejem opałowym spowoduje zubożenie mieszkańców i zahamuje konkurencyjność na rynku.

Nie chcemy się na to zgodzić. Będziemy mieli spotkania w trakcie dochodzenia do sesji z ekspertami, którzy określą nam poziom zanieczyszczeń oraz potrzeby, jakie są w tym zakresie. Ogólnie jesteśmy negatywnie nastawieni do sytuacji, w której mieszkańcy Warmińsko-Mazurskiego będą musieli dopłacać ciężkie pieniądze do tego, żeby żyć godnie i nie w chłodzie.

00:00 / 00:00

Według Marcina Kazimierczuka, radnego wojewódzkiego PiS, to decyzja skierowana przeciwko mieszkańcom województwa.

One uderzą w zwykłych ludzi, mieszkańców Warmii i Mazur. Szczerze mówiąc, są mało naukowe, ponieważ jeśli zauważymy, że na terenie województwa warmińsko-mazurskiego zabronimy palenia węglem i drewnem, to najpierw musimy poprosić Federację Rosyjską, aby na terenie Obwodu Kaliningradzkiego również zakazać palenia węglem i drewnem, co jest niemożliwe. Po drugie uzależnianie się od gazu w tej sytuacji geopolitycznej, którą mamy obecnie, kiedy ceny gazu galopują, to jest narażanie mieszkańców regionu, że cofniemy się o kilkaset lat i będziemy marznąć w naszych domach.

00:00 / 00:00

Konsultacje społeczne potrwają do 21 stycznia na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego, a po analizie uwag, uchwała będzie poddana głosowaniu na marcowej sesji sejmiku województwa.

Autor: D. Grzymska
Redakcja: M. Rutynowski

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w piec, konsultacje społeczne, opał, ustawa antysmogowa
Palą odpadami i trują środowisko. Eko-patrol skontrolował kilkaset osób

W grudniu straż miejska z Elbląga ponad 200 razy kontrolowała czym mieszkańcy palą w piecach i jak ogrzewają swoje firmy. Interwencje potwierdzają, że wiele osób wciąż...

Zamknij
RadioOlsztynTV