Rozpoczynają się obchody 90-lecia istnienia polskich szkół na Warmii i Mazurach. „O uczniach z tamtych lat wiemy niewiele”
Ruszają obchody 90-lecia istnienia polskich szkół na Warmii i Mazurach. Od 1929 roku do wybuchu drugiej wojny światowej działało 16 takich placówek.
To Katolickie Szkoły Polskie w Brąswałdzie, Chaberkowie, Gietrzwałdzie, Giławach, Jarotach, Lesznie, Nowej Kaletce, Olsztynie, Pluskach i Purdzie. Podobne szkoły powstały też w Skajbotach, Stanclewie, Unieszewie, Worytach i w Wymoju. W Piasutnie natomiast działała Szkoła Polsko – Ewangelicka.
W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie zorganizowano jubileuszową konferencję na ich temat. Jak podkreśla doradca metodyczny w zakresie historii dr Iwona Jóźwiak, wciąż zbyt mało mówi się o historii naszego regionu. To rola współczesnych nauczycieli, którzy i tak robią wszystko co w ich mocy, by przemycać te informacje. Dzieje się to jednak zbyt rzadko.
Danuta Syrwid, kustosz Muzeum Warmii i Mazur, zwracała natomiast uwagę, na to, że dotychczas nie powstały żadne publikacje na temat uczniów z tamtych lat. Jest wiele książek i innych publikacji na temat budynków, nauczycieli, a o tych, którzy uczyli się w polskich szkołach w tamtym czasie wiedza jest niewielka. To ostatni moment by to zmienić, póki na tych terenach żyją jeszcze ich rodziny.
Kolejne spotkania i konferencje będę się odbywały w gminach, w których działały polskie szkoły.
Autor: K.Grabowska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy