Ewa Kaliszuk: najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom
– Dzieci nie powinny czekać na umieszczenie ich w pieczy zastępczej – mówiła w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn senatorka Koalicji Obywatelskiej Ewa Kaliszuk.
Podkreśliła, że potrzebne są zmiany w opiece nad najmłodszymi – zarówno na poziomie regionalnym, jak i ogólnopolskim. – Najważniejsze jest zapewnienie im bezpiecznego miejsca – wskazała.
Dzieci często czekają po pół roku, czasami więcej na to, żeby odebrać je ze środowiska, w którym przebywać nie powinny. Miejsc w pieczy zastępczej ciągle brakuje. W tej chwili pani minister Dziemianowicz-Bąk powołała zespół do spraw reformy systemu pieczy zastępczej. Prace już się rozpoczęły
– powiedziała Ewa Kaliszuk.
W poszczególnych województwach powołane są zespoły reagowania kryzysowego. Ich zadaniem będzie ocena sytuacji na terenie konkretnego województwa i opracowanie planu działań. Jak dodała Ewa Kaliszuk, osoby, które zawodowo zajmują się opieką nad dziećmi, powinny mieć umowy o pracę. 40 mln zł przekazanych z Funduszu Pracy trafiło już do rodziców zastępczych, ale są to działania doraźne, a potrzebne są zmiany długofalowe – oceniła.
Dofinansowanie zajęć sportowych w szkołach, atrakcyjne zajęcia w świetlicach i nowy przedmiot skierowany na edukację zdrowotną – to natomiast pomysły na poprawienie sprawności fizycznej uczniów.
O nowych programach wprowadzanych w polskich szkołach mówiła w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn senatorka KO Ewa Kaliszuk.
Przygotowujemy się do wprowadzenia od września przyszłego roku przedmiotu edukacja zdrowotna, który będzie w sposób kompleksowy, systemowy podchodził do profilaktyki, do zdrowia psychicznego, zdrowia fizycznego, również edukacji seksualnej, bo o niej też nie możemy zapominać. Dołączamy działania ministerstwa sportu i turystyki, dzięki którym do naszych samorządów płynąć środki finansowe
– dodała.
Edukacja dla zdrowia ma zastąpić realizowane obecnie wychowanie do życia w rodzinie.
Ewa Kaliszuk mówiła też o programach Aktywna Szkoła z historycznie wysokimi środkami. Będzie to ok. 335 mln zł w skali kraju. Dzięki temu m.in. ze szkolnych obiektów sportowych będzie można korzystać w weekendy i popołudniami.
Posłuchaj rozmowy Aleksandry Skrago
Autor: A. Skrago
Redakcja: K. Ośko