Artur Chojecki: musimy przywrócić godność opozycjonistom
O opozycjonistach antykomunistycznych, przyczynach zawieszenia małego ruchu granicznego i rządowym programie Rodzina 500 plus – mówił goszczący w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.
W Porannych Pytaniach wojewoda podkreślał, że rocznica strajków w olsztyńskich Zakładach Graficznych to dobry moment do rozpoczęcia działań zmierzających do przywrócenia godności codziennego życia bohaterom tamtych lat. Artur Chojecki przekonywał, że rząd PiS dużo czerpie z dziedzictwa Solidarności, ale po ponad 20 latach zaniedbań jest wiele rzeczy do nadrobienia. Sejm pracuje nad ustawą, która osobom działającym w opozycji antykomunistycznej i walczącym o wolną i niepoległą Polskę, nadać prawa kombatanckie – dodał wojewoda.
Gość Porannych Pytań mówił także o powodach zawieszenia małego ruchu granicznego (MGR) z Rosją. – Rząd zrobił to przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa państwa – wyjaśniał wojewoda Chojecki. W warmińsko-mazurskim urzędzie wojewódzkim opracowano raport dotyczący małego ruchu granicznego. Okazuje się, że MGR zawieszono także ze względów ekonomicznych i decyzja ta – zdaniem wojewody – nie spowoduje żadnej katastrofy ekonomicznej. Po zawieszeniu MGR ruch obywateli Rosji zmalał jedynie o około 20 procent – dodał Artur Chojecki. Wojewoda zaznaczył, że nie ma co liczyć na szybkie wznowienie małego ruchu granicznego.
Gość Porannych Pytań podsumował także rządowy program Rodzina 500 plus. Niedawno Bank Światowy ocenił, że 500 plus niesie za sobą pewne ryzyko finansowe, jednak wyrównuje szanse rozwojowe w Polsce. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2050 roku liczba mieszkańców naszego kraju zmniejszy się o około 300 tysięcy. – W mojej ocenie to i tak optymistyczny wariant – mówił w Radiu Olsztyn Artur Chojecki. Na Warmii i Mazurach do rodzin objętych rządowym programem „500 plus” do tej pory trafiło ponad 300 milionów złotych.
Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Arturem Chojeckim
(bsc)