Bank Światowy: Program 500 plus ograniczy ubóstwo na Warmii i Mazurach
Program 500 plus może istotnie zmniejszyć skrajne ubóstwo w Polsce – ocenia Bank Światowy. Według jego raportu, odsetek rodzin zagrożonych skrajnym ubóstwem może spaść aż o jedną trzecią.
Skrajne ubóstwo to sytuacja, gdy na osobę w rodzinie przypada najwyżej nieco ponad 500 złotych miesięcznie. Jednym z najbardziej zagrożonych ubóstwem regionów są zaś Warmia i Mazury. „Stopa ubóstwa wynosi u nas 12,5 procent. To najwyższy wskaźnik w Polsce. Wynika to przede wszystkim z wysokiego bezrobocia” – przypomina Małgorzata Wilczopolska z Urzędu Statystycznego w Olsztynie. To widać też w danych o osobach korzystających z programu 500 plus. „Do tej pory świadczenia otrzymały 103 tysiące rodzin. Z tego prawie 70 tysięcy to rodziny, które dostały pieniądze już na pierwsze dziecko, czyli musiały spełnić kryterium dochodowe” – zaznacza Joanna Jabłonka-Kastrau, wicedyrektor wydziału polityki społecznej w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.
Urząd przypomina też, że w regionie na koniec ubiegłego roku pomocą społeczną było objętych ponad 70 tysięcy rodzin. Program 500 plus pomoże m.in. pani Joannie, która wychowuje 12-letnią córkę. „Dopiero czekam na pierwszą wypłatę. Chcę jej kupić wyprawkę do szkoły, liczę też na to, że za rok wspólnie pojedziemy na wakacje – to byłyby nasze pierwsze wspólne wakacje w życiu” – mówi pani Joanna. Według ekspertów, efekt oddziaływania programu 500 plus w warmińsko-mazurskich statystykach dotyczących ubóstwa zobaczymy w pierwszej połowie przyszłego roku.
Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza.
(apiedz/as)