Aktualności, Aplikacja mobilna, Poranne Pytania, Regiony
Radosław Król: nie wszystkie elementy Tarczy Wschód będą od razu instalowane
Należy umacniać granicę, choć w tej chwili nie ma zagrożenia atakiem – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wojewoda warmińsko-mazurski. Z Radosławem Królem rozmawiał Andrzej Piedziewicz.
W weekend premier Donald Tusk wizytował granicę polsko-rosyjską i poinformował, że gotowy jest pierwszy odcinek Tarczy Wschód, czyli specjalnego systemu umocnień.
Wojewoda Radosław Król podkreślał, że na razie nie wszystkie elementy systemu będą instalowane w docelowych miejscach.
Nie wszystkie tereny będą zabierane. Wiem, że rolnicy się boją, że na granicy ktoś posieje zboże a ktoś inny wjedzie. Nie wszystkie przeszkody muszą być ustawiane. Mogą być przygotowane i ustawione kilka kilometrów dalej od granicy. Tak też będzie w większości sytuacji. Nie wszystko będzie rozstawione od razu. Nie po to Tarcza Wschód jest realizowana, żeby pokazywać potencjalnym agresorom jak będziemy się bronić
– wyjaśnił.
Tarcza Wschód ma objąć granice z Rosją, Białorusią i Ukrainą. Według planów będzie gotowa w 2028 roku.
Umowa Unii z Mercosurem może być bardzo groźna dla polskiego rolnictwa – mówił wojewoda Radosław Król. W tym tygodniu warmińsko-mazurscy rolnicy zorganizowali pikiety w Elblągu, Kętrzynie i Olecku. Protestowali przeciwko umowie handlowej Unii z krajami Mercosur, czyli Argentyną, Brazylią, Urugwajem, Paragwajem i Boliwią. Wojewoda zwrócił uwagą, że umowa mogłaby być korzystna dla europejskiego przemysłu, ale nie dla rolnictwa.
Cały rynek Ameryki Południowej otwiera się dla przemysłu i rozwiązań technologicznych. Wiele silnie rozwiniętych technologicznie krajów miałoby szansę na ekspansję. Przedkładają bezpieczeństwo żywnościowe i to co było negocjowane przez wiele lat w Unii Europejskiej, czyli porządek prawny, jakość towaru i bezpieczeństwo sanitarne na rzecz handlowania z Ameryką Południową
– dodał.
Za podpisaniem umowy jest grupa europejskich państw, której przewodzą Niemcy. Przeciwko grupa, na czele której stoi Francja. Przeciw umowie wypowiada się też rząd Polski.
Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy