Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Święty Mikołaj będzie patronem Elbląga

Św. Mikołaj Cudotwórca z Miry ma zostać patronem Elbląga

Władze Elbląga rozpoczynają starania o ustanowienie św. Mikołaja z Miry patronem miasta.

Na najbliższej sesji radni mają przyjąć uchwałę, w której zwrócą się do miejscowej kurii o wszczęcie procedury kościelnej w tej sprawie.

Jak powiedział przewodniczący elbląskiej rady miejskiej Marek Pruszak, rozpoczęcie starań o ustanowienie patrona w jubileuszowym Roku Miłosierdzia i 1050-lecia chrztu Polski jest wspólną inicjatywą radnych i prezydenta Elbląga. Dlatego – jak mówił – uzgodniono, że na najbliższej, uroczystej sesji 5 maja uchwała intencyjna w tej sprawie zostanie przyjęta przez aklamację.

W uzasadnieniu projektu tej uchwały przypomniano, że św. Mikołaj z Miry patronuje m.in. żeglarzom, marynarzom i rybakom. Dlatego właśnie ten święty był związany w średniowieczu ze Związkiem Hanzeatyckim. Hanza zrzeszała miasta żyjące z handlu morskiego, w tym Elbląg, który był wówczas jednym z głównych portów Bałtyku.

Panorama Elbląga. Fot. M. Stankiewicz

Obecnie miasto nawiązuje do tamtych tradycji, należąc od 1998 r. do Związku Miast Nowej Hanzy. Lokalny samorząd chciałby, żeby Elbląg ponownie stał się ważnym ośrodkiem portowym. „Jako port morski posiada duży potencjał rozwojowy, szczególnie w kontekście planowanej inwestycji budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną” – napisano w uzasadnieniu uchwały.

Mierzeja Wiślana. Fot. Marek Ostrowski

Autorzy  dokumentu przypominają też, że św. Mikołaj jest już patronem XIII-wiecznej elbląskiej katedry – najstarszego kościoła w regionie. W dodatku jest on kojarzony z wzajemnym, bezinteresownym obdarowywaniem się oraz „wyzwala uśmiech i dobro”. Dlatego – w ich ocenie – „wizerunek św. Mikołaja będzie istotnym motywem kultury i promocji pięknego miasta dobrych ludzi”.

Katedra Św. Mikołaja w Elblągu. Fot. Łukasz Węglewski

Uchwała intencyjna wyrażająca wolę ustanowienia patrona upoważni władze miasta do wystąpienia z prośbą do biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego o rozpoczęcie procedury kościelnej.

Katedra Św. Mikołaja w Elblągu. Chrzcielnica. Fot. Mira Stankiewicz

Rzecznik elbląskiej kurii diecezjalnej ks. dr Wojciech Skibicki powiedział PAP, że biskup poprze starania samorządu w tej sprawie. Wniosek za pośrednictwem Konferencji Episkopatu Polski trafi do Stolicy Apostolskiej. Dekret zatwierdzający wybór patrona wydaje watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Taki dokument ma moc bulli papieskiej.

Katedra Świętego Mikołaja w Elblągu, fot. M. Stankiewicz

W tradycji chrześcijańskiej akt uzyskania patrona, czyli pośrednika i orędownika u Boga, oznacza zawierzenie miasta wstawiennictwu wybranego świętego i wolę naśladowania go w życiu społecznym. Św. Mikołaj jest już patronem kilku polskich miast, m.in. Głogowa, Chrzanowa i Bydgoszczy.

Wieża Katedry Św. Mikołaja w Elblągu. Fot. M. Stankiewicz

Święty Mikołaj żył na przełomie III i IV w., był biskupem Miry, miasta w dzisiejszej Turcji. Według tradycji bezinteresownie wspomagał potrzebujących, korzystając z rodzinnego majątku, przez co stał się symbolem dobroci i ofiarności wobec drugiego człowieka. Na Wschodzie kult tego świętego szerzył się od VI stulecia, na Zachodzie – od przeniesienia w 1087 r. jego relikwii do Bari we Włoszech. Na całym świecie upowszechnił się zwyczaj obdarowywania dzieci upominkami, rzekomo przynoszonymi przez św. Mikołaja.

Plan Elbląga z panoramą, zbiory Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Fot. Anna Grzelak

(PAP/bsc)

Więcej w Elbląg, patron, mokołaj
Przedszkolaki uczciły Dzień Flagi i Konstytucję 3 maja

Około 200 przedszkolaków przemaszerowało ulicami Elbląga z okazji zbliżającego się Dnia Flagi. Biało-czerwony marsz przedszkolaków, po raz trzeci, zorganizowało Przedszkole Katolickie im. bł. Franciszki Siedliskiej. Przyłączyły...

Zamknij
RadioOlsztynTV