Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Trzecia Droga podała „jedynki”. Znamy nazwisko lidera listy w regionie

Paweł Zalewski. For. Stałe Przedstawicielstwo RP przy NATO

Paweł Zalewski liderem listy Trzeciej Drogi do europarlamentu w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim. Jest posłem i wiceministrem obrony, politycznie związany jest z Polską 2050.

W czasie swojej kariery politycznej należał też do Prawa i Sprawiedliwości, a później do Platformy Obywatelskiej. Paweł Zalewski nie pochodzi z okręgu, z którego startuje, przekonuje jednak, że jego start z tego miejsca nie jest przypadkowy. Jak twierdzi, najważniejszym tematem tych wyborów jest bezpieczeństwo.

Przez całe moje zawodowe i polityczne życie zajmuję się polityką bezpieczeństwa. Wiem doskonale jakie możliwości kryją się w Unii Europejskiej i jakie nowe instrumenty będą do wykorzystania przez Unię i Parlament Europejski. Są to tematy, w których jestem kompetentny. Wiem doskonale jak ważna jest ta sprawa dla mieszkańców terenów, które graniczą z Federacją Rosyjską i Białorusią

– wyjaśnił Paweł Zalewski.

Michał Kobosko został „jedynką” na liście w Warszawie, Bożena Żelazowska otwiera listę Trzeciej Drogi na Mazowszu, w Małopolsce i Świętokrzyskim Adam Jarubas, a na Dolnym Śląsku i w Opolskiem jedynką jest Róża Thun.

Minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman otwiera listę wyborczą w Wielkopolsce. Michał Gramatyka jest liderem listy na Śląsku, numerem jeden w okręgu Zachodniopomorskim i Lubuskim jest Michał Kamiński, a w łódzkim Jolanta Zięba-Gzik.

Elżbieta Burkiewicz otwiera listę Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego na Podkarpaciu, liderem listy na lubelszczyźnie jest Sławomir Ćwik, „jedynką” w kujawsko-pomorskim Ryszard Bober, a listę na Pomorzu otwiera Wioleta Tomczak.

Kandydatów do Parlamentu Europejskiego zaprezentowali liderzy Trzeciej Drogi Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego powiedział, że jeden z punktów programowych ugrupowania będzie dotyczył głosowania przez internet.

Chcemy aby każdy w Europie i w Polsce mógł zagłosować przez internet. To będzie jeden z naszych punktów programowych, aby Unia Europejska wprowadziła to pierwszy raz w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Później będzie to już naturalne we wszystkich krajach członkowskich w każdych wyborach

– stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz.

Innym postulatem jest opóźnienie wprowadzenia niektórych unijnych przepisów związanych z transformacją energetyczną. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zaznaczył, że chodzi m.in. o dyrektywę budynkową, która wprowadza między innymi obowiązek nadania wszystkim budynkom klas efektywności energetycznej oraz obowiązek renowacji najbardziej energochłonnych obiektów.

Należy odłożyć w czasie dyrektywę budynkową, bo mamy takie zapóźnienia jakie mamy. Bo nie może być tak, że cała idea – słuszna – transformacji energetycznej zostanie wyrzucona poprzez to, ze jakieś przepisy wprowadzi się bez uwzględnienia specyfiki, która panuje w danym kraju

– zauważył.

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 9 czerwca.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Kandydaci Trzeciej Drogi do Parlamentu Europejskiego

Autor: A. Piedziewicz/IAR
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w Parlement Europejski, Polska 2050, Trzecia Droga, wybory 2024
Spór koalicyjny w radzie powiatu olsztyńskiego. „Sytuacja jest patowa”

"To Koalicja Obywatelska wygrała wybory do rady powiatu olsztyńskiego" - powiedział w rozmowie z Radiem Olsztyn szef struktur PO w powiecie Robert Waraksa. Odniósł się w...

Zamknij
RadioOlsztynTV