Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kurski czy Wąsik? Kto „jedynką” PiS do europarlamentu?

A. Chojecki. Fot. Ł. Sadlak

Maciej Wąsik najbardziej prawdopodobną jedynką na liście Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu na Warmii, Mazurach i Podlasiu. PiS we wtorek po południu ma zarejestrować listy wyborcze w okręgu obejmującym województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie.

Gościem Porannych Pytań Radia Olsztyn był poseł Artur Chojecki, szef warmińsko-mazurskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówił, na liście nie będzie wymienianego wcześniej Jacka Kurskiego, sugerował natomiast, że znajdzie się na niej Maciej Wąsik. Poseł Chojecki przekonywał, że Maciej Wąsik miał pewne związki z naszym regionem, ale też, że nie są one w tych wyborach najistotniejsze.

Sprawy naszego regionu znał doskonale, zwłaszcza te z obszaru bezpieczeństwa. Ale same wybory mają charakter zdecydowanie krajowy. Wybieramy delegację krajową, a wiemy, że ta kadencja europarlamentu będzie dla spraw państw narodowych niezwykle istotna i myślę, że tacy europarlamentarzyści będą sprawie naszego kraju znakomicie służyli

– ocenił.

Przypomnijmy, że Maciej Wąsik to były wiceszef CBA, były poseł i były wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Został skazany za przekroczenie uprawnień i przestępstwa przeciwko dokumentom w tzw. aferze gruntowej.

– Liczymy na 2 mandaty, ale to nie musi się udać – dodał Artur Chojecki. Obecnie Prawo i Sprawiedliwość ma dwóch eurodeputowanych wybranych z okręgu obejmującego województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie. Jednego europosła ma Koalicja Obywatelska.

Poseł Artur Chojecki liczy na to, że jego ugrupowanie utrzyma dwa mandaty w okręgu, ale też zaznacza, że całkowita liczba mandatów na Warmii, Mazurach i Podlasiu nie jest przesądzona.

Trzeba pamiętać, że w ogóle trzeci mandat w naszym okręgu nie jest do niego przypisany. W każdych wcześniejszych wyborach były tylko dwa mandaty w okręgu obejmującym te nasze dwa województwa.  Trzeci mandat to wypadkowa kilku czynników, w tym frekwencji. Nie wszystko zależy tylko od wyniku konkretnego komitetu

– wyjaśnił.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 9 czerwca.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: K. Ośko

Więcej w Poranne Pytania, Jacek Kurski, Artur Chojecki, video, Maciej Wąsik
Radosław Król o listach do europarlamentu: mamy do dyspozycji przygotowane osoby

Polskie Stronnictwo Ludowe nie ogłosiło jeszcze nazwisk kandydatów w wyborach do Europarlamentu. Te nazwiska poznamy dziś do końca dnia - mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn...

Zamknij
RadioOlsztynTV