Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zobacz jak obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w regionie

Drugiego maja w Polsce obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Historyk dr hab. Anna Pytasz-Kołodziejczyk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przypomina, że biało-czerwona polska flaga wywodzi się ze średniowiecza.

Jeśli chodzi o symboliczny biało-czerwony kolor naszej flagi to jest on ustalony od 1919 roku. Biel i czerwień była kojarzona z dynastią piastowską ze średniowiecza. 

Święto to zostało ustanowione przez Sejm RP w 2004 roku jako wyraz szacunku dla symboli narodowych. Polska Flaga Narodowa jest symbolem jedności narodu. Jest z nami we wszystkich ważnych chwilach: podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, w dni żałoby po stracie wybitnych Polaków oraz w momentach wzruszeń i radości.

Dr hab. Anna Pytasz-Kołodziejczyk podkreśla, że czerwień na fladze symbolizuje królewski kolor – to rycerstwo, ofiarność i męstwo, natomiast biel to odpowiednik orła białego. Kolor biały był uzyskiwany przy pomocy niebarwionego płótna. Natomiast czerwień pozyskiwano z tak zwanego czerwia, czyli larw owadów. Warto zauważyć, że odcienie czerwieni w historii zmieniały się.

2 maja jest także Dniem Polonii i Polaków za Granicą.

………………..

Olsztyn
Uroczyste podniesienie biało-czerwonej flagi odbyło się przed Urzędem Wojewódzkim w Olsztynie. Poczet flagowy wystawił 9. batalion dowodzenia wchodzący w skład 16. Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka.

– mówili obecni na uroczystości wojewoda Artur Chojecki oraz Wojciech Ciesielski, były działacz podziemia antykomunistycznego.

Uroczyste podniesienie biało-czerwonej flagi odbyło się przed Urzędem Wojewódzkim w Olsztynie (2 maja 2021 r.). Fot. Marek Lewiński

Elbląg
Dzień Flagi w Elblągu obchodzony jest w tym roku symbolicznie. Z powodu pandemii mieszkańcy nie mogą wspólnie świętować i jak co roku przenieść 50-metrowej biało-czerwonej ulicami Starego Miasta pod Bramę Targową. Za elblążan zrobią to harcerze, dzięki którym tradycji stanie się zadość.

Jak zawsze na początku maja Elbląg jest udekorowany flagami – są one widoczne wzdłuż najbardziej reprezentacyjnych ulic, w miejscach pamięci narodowej oraz na budynkach użyteczności publicznej i urzędach. Flagi umieszczone są też na tramwajach i autobusach, a nawet na taksówkach. Trudno policzyć ile flag w narodowych barwach wywiesili sami elblążanie, bo obyczaj wywieszania biało-czerwonej jest coraz bardziej popularny. Dlatego warto przypomnieć- flagę narodową może mieć każdy i każdy musi o nią wyjątkowo dbać. Musi być czysta, bez napisów czy obrazków. Flagi towarzyszyć będą elblążanom także jutro, kiedy obchodzone będzie Święto Konstytucji 3 Maja.

Z konieczności w planie jest tylko dostępny online koncert Elbląskiej Orkiestry Kameralnej z muzyką polską, a przed południem Msza święta w intencji Ojczyzny w katedrze św. Mikołaja.

Flaga Polski na Bramie Targowej. Fot. Urząd Miasta w Elblągu

………………..

Autor: I.Malewska / M.Lewiński / M.Stankiewicz
Redakcja: Ł.Węglewski

Więcej w Polska
W Dobrym Mieście uroczyście obchodzono Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Dziś Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Regionalne uroczystości z tej okazji odbyły się w Dobrym Mieście. Na Placu Katarzyny Aleksandryjskiej oglądać można wystawę plenerową "Polska-Węgry, Historia i Pamięć"....

Zamknij
RadioOlsztynTV