Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Znamy laureatów konkursu „Jawor – u źródeł kultury 2023”. [ZDJĘCIA]
Ponad 200 artystów wystąpiło w amfiteatrze w Lidzbarku Warmińskim podczas regionalnego finału konkursu „Jawor – źródeł kultury 2023”. Laureaci będą reprezentować nasz region w finale ogólnopolskim, który odbędzie się w Kielcach.
Już po raz czwarty miłośnicy muzyki ludowej mogli zobaczyć najlepszych artystów, którzy zgłosili się do konkursu „Jawor – źródeł kultury 2023”. W Lidzbarku Warmińskim zaprezentowało się ponad 200 artystów w 3 kategoriach muzycznych. Rywalizacja odbyła się także w kategorii rękodzieło. W poprzednich lata regionalne finały odbyły się w Węgorzewie, Jezioranach i Olsztynku.
Teren bulwaru nad Łyną tętnił dziś ludowym klimatem, bo oprócz finału regionalnego konkursu „Jawor – u źródeł kultury”, który odbył się na scenie plenerowej, na uczestników wydarzenia czekało mnóstwo niespodzianek. Wśród atrakcji znalazły się między innymi warsztaty plecionek, stoisko plastyczne dla dzieci, kiermasz ludowy, wspólne muzykowanie, wystawa rękodzieła naszych twórców ludowych, wojskowa grochówka i konkursy z nagrodami.
LAUREACI KONKURSU
KATEGORIA: ARTYSTA LUDOWY
I miejsce – Anna Bałdyga
II miejsce – Anna Farańczuk
III miejsce – Zbigniew Małkowski
KATEGORIA DZIECIĘCY LUB MŁODZIEŻOWY ZESPÓŁ LUDOWY
I miejsce – Zespół „Dzieci Ziemi Iławskiej”
II miejsce – Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo”
III miejsce – Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny „Jarka”
KATEGORIA SOLISTA
I miejsce – Elżbieta Kasznia
II miejsce – Jakub Bukowski
III miejsce – Karolina Jarmulska
KATEGORIA ZESPÓŁ LUB KAPELA LUDOWA
I miejsce – Warnijsko Kapela
II miejsce – Zespół Pieśni i Tańca „Kortowo”
III miejsce – Rodzinna Orkiestra Burdalskich
JURORZY KONKURSU
Waldemar Majcher – należy do grona znanych i uznanych malarzy ludowych. Od 2013 r. jest członkiem Rady ds. niematerialnego dziedzictwa kulturowego powołanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, członkiem Kapituły Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, jest również członkiem Rady Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku oraz członkiem Rady Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Obecnie jest prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
dr hab. Jan Połowianiuk – dyrygent, chórmistrz, animator życia muzycznego, wykładowca uniwersytecki. W dotychczasowej karierze dyrygenckiej wystąpił na prawie 400 koncertach w kraju i za granicą. Od 2020 roku juror konkursu muzyki ludowej „Jawor – u źródeł kultury”, organizowanego przez Radio Olsztyn.
prof. Leszek Szarzyński – flecista, animator życia kulturalnego, wykładowca uniwersytecki. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie. W 1999 roku został profesorem w Katedrze Muzyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jako solista i kameralista koncertował w kilkunastu krajach świata. Od 2020 roku juror konkursu muzyki ludowej „Jawor – u źródeł kultury”, organizowanego przez Radio Olsztyn.
Radosław Hrynek – realizator dźwięku w Radiu Olsztyn, realizował dwie poprzednie płyty z nagraniami laureatów konkursu Jawor.
Magdalena Sitek – dziennikarka Polskiego Radia Kielce prowadząca autorskie audycje, w których porusza tematy związane ze świętokrzyskim folklorem. W rozmowach z etnografami, socjologami, muzykologami, a także antropologami wprowadza słuchaczy w tematy związane z kulturą ludową i jej rolą w życiu współczesnym. Od 2009 r. współpracuje przy organizacji konkursu Polskiego Radia „Jawor u źródeł kultury”. W 2022 r. została głównym koordynatorem ogólnopolskiej edycji wydarzenia.
IDEA KONKURSU „JAWOR – U ŹRÓDEŁ KULTURY”
Z miłości do polskiego folkloru i z potrzeby jego pielęgnowania zrodziła się idea konkursu muzyki ludowej „Jawor – u źródeł kultury”. Pomysł narodził się w Kielcach, a sam konkurs realizowany jest przez Polskie Radio Kielce od 2010 roku. Jego celem jest promocja kultury ludowej oraz uhonorowanie twórców, artystów i wykonawców, którzy przyczyniają się do wzbogacania naszego dziedzictwa, budowania tożsamość regionu i pielęgnowania tradycji. Ta piękna inicjatywa podkreślająca wartość dziedzictwa kulturowego zyskała niezwykłą popularność, a także zdobyła duże uznanie zarówno ze strony artystów, jak i słuchaczy. Echa „Jawora” dotarły na drugi koniec Polski, na Warmię i Mazury. Czerpiąc z doświadczenia rozgłośni w Kielcach, postanowiliśmy w 2020 roku zorganizować swoją własną regionalną odsłonę konkursu „Jawor – u źródeł kultury”.
Wartość tej inicjatywy doceniło również Narodowe Centrum Kultury, które uznało, iż projekt „Jawor – u źródeł kultury” zasługuje na wsparcie i szeroką promocję. Tak właśnie „Jawor” zawitał na Warmię i Mazury. Liczba zgłoszeń przerosła wówczas najśmielsze oczekiwani organizatorów, a wybór laureatów, którzy mieli reprezentować region w konkursie w Kielcach, był niezwykle trudny.
Sukces konkursu sprawił, że postanowiliśmy kontynuować go również w kolejnych latach. Z każdym rokiem zwiększała się również liczba podmiotów artystycznych, które chciały być częścią „Jawora”
Tegoroczna, czwarta już edycja konkursu, to aż 52 zgłoszenia w 4 konkursowych kategoriach. To spośród nich jury wyłoniło ścisłą czołówkę – finalistów, którzy na żywo zaprezentowali się w finale regionalnym konkursu „Jawor – u źródeł kultury”.
Redakcja: I. Szpakowska/Ł. Sadlak