Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmiany podatkowe w nowym roku. Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

Przyszły rok będzie obfitował w zmiany podatkowe. Zakłada to pakiet ustaw będący częścią Polskiego Ładu. Jego główne założenia były przedmiotem dyskusji z przedstawicielami związków zawodowych i organizacji pracodawców w audycji My, Wy, Oni.

Gośćmi Marka Lewińskiego byli:

  • Rafał Laskowski z Warmińsko–Mazurskiego Związku Pracodawców Prywatnych
  • Jarosław Szunejko, przewodniczący rady OPZZ województwa warmińsko-mazurskiego

Tarcza antyinflacyjna

Podczas czwartkowej konferencji premier ogłosił założenia tarczy antyinflacyjnej o wartości do 10 mld zł. Tarcza składa się z sześciu elementów: obniżki cen paliw silnikowych – akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. od sprzedaży detalicznej paliw; obniżki cen gazu (styczeń-marzec) – niższy VAT (8 proc,. zamiast 23 proc.); zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych; obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) – niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.); obniżki kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych – poprzez dodatek „tarczowy” od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego; oszczędności w administracji i budżecie.

Kwota wolna od podatku

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł przyczyni się do wzrostu aktywności zawodowej – ocenił w środę minister finansów Tadeusz Kościński. Część osób dzięki wyższej kwocie wolnej wyjdzie z szarej strefy, część zdecyduje się na wejście na rynek pracy – mówił.

Zauważył, że poprzez walkę z szarą strefą resort chce pomóc firmom w prowadzeniu uczciwego biznesu.

„Ja jako minister finansów patrzę na dwa wskaźniki. Pierwszy, najważniejszy to bezrobocie. W trakcie pandemii bezrobocie praktycznie się nie zwiększyło. Teraz mamy rekordowo niskie bezrobocie. Drugi wskaźnik to jak nas oceniają agencje ratingowe, bo jest to wskaźnik dla inwestorów. Agencje ratingowe utrzymują swoje ratingi dla Polski” – zaznaczył Kościński.

Posłuchaj audycji Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Redakcja: A. Niebojewska za M. Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w WY, oni, Polski Ład
Polski Ład: samorządy z województwa warmińsko-mazurskiego otrzymają ponad 1 mld złotych

Jednostki samorządu terytorialnego z województwa warmińsko-mazurskiego otrzymają ponad 1 mld złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych. Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych...

Zamknij
RadioOlsztynTV