Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zmiana przy wnioskowaniu o dowód tożsamości. Będzie można to zrobić elektronicznie

Fot. Adobe Stock

W tym tygodniu ma ruszyć elektroniczne składanie wniosków o dowód tożsamości. Urzędy szykują się do aktualizacji systemu, która ma umożliwić cyfrowy nabór wniosków.

Aby to było możliwe, konieczne będzie wstrzymanie możliwości składania wniosków – nastąpi to w czwartek po 12.00, natomiast system ma działać od piątku. Składanie wniosków będzie odbywać się za pośrednictwem portalu gov.pl lub przez aplikację m-Obywatel.

Jak wyjaśniała kierowniczka oddziału spraw obywatelskich Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie Beata Mamińska-Pietrzak, elektroniczne składanie wniosku nie zwolni jednak z konieczności odwiedzenia urzędu. Będzie trzeba przyjść, by złożyć podpis na specjalnym urządzeniu i odciski palców.

Wprowadzona zostanie możliwość złożenia wniosku elektronicznie za pomocą usługi na portalu gov.pl bądź przez aplikację m-Obywatel. Przy czym osoby powyżej 12. roku życia będą musiały w ciągu 30 dni zgłosić się do urzędu w celu złożenia podpisu i odcisków palców

– powiedziała.

Będzie też nadal możliwość złożenia wniosku bezpośrednio w urzędzie. Wtedy urzędnik wypełni wniosek na podstawie danych z numeru PESEL i bezpośrednio od osoby, która występuje o dowód.

Wniosek o wymianę dowodu osobistego można złożyć w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od miejsca zameldowania.

Posłuchaj wypowiedzi

Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w wniosek, dowód osobisty
Ważna data dla uczniów i studentów pobierających rentę rodzinną

Do końca września uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS, mają obowiązek złożenia wniosku o jej dalszą wypłatę. Muszą też dostarczyć zaświadczenie ze szkoły...

Zamknij
RadioOlsztynTV