Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ważna data dla uczniów i studentów pobierających rentę rodzinną

Do końca września uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy pobierają rentę rodzinną z ZUS, mają obowiązek złożenia wniosku o jej dalszą wypłatę. Muszą też dostarczyć zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki.

Jeśli zrobią to z opóźnieniem, np. złożą dokumenty w październiku, to za wrzesień stracą prawo do świadczenia. Rzeczniczka prasowa ZUS województwa warmińsko-mazurskiego Anna Grabowska przypomina zasady ubiegania się o to świadczenie.

Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia 16 roku życia, a nawet dłużej pod warunkiem kontynuowania przez nie nauki. Student może pobierać rentę do 25 roku życia. Jeśli jego urodziny przypadają na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, to może otrzymać rentę aż do końca tego roku studiów

– wyjaśniła.

Jeśli uprawniony do renty uczeń lub student przestanie się uczyć, musi o tym zawiadomić instytucję.

ZUS przypomina, że nie jest konieczne coroczne przedstawianie informacji o dalszej nauce, jeśli zaświadczenie nie wygasło, bo uczelnia czy szkoła wydała je na cały czas trwania nauki np. 5-letnie studia.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Autor: B. Gajlewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w pieniądze, uczeń, student, wniosek, ZUS
Większość miejskich spółek na minusie. Część radnych zaniepokojonych

Z raportu elbląskich urzędników wynika, że miniony rok na plusie zakończyły cztery miejskie spółki, a pozostałych siedem na minusie. Najbardziej pogorszyła się kondycja tamtejszego Przedsiębiorstwa Energetyki...

Zamknij
RadioOlsztynTV