Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Zjawisko, jakiego nie było od prawie 800 lat. Na niebie pojawi się Gwiazda Betlejemska

Pierwsza gwiazda. Fot. Pixabay

Jowisz i Saturn stworzą Gwiazdę Betlejemską. Pierwszy raz od 800 lat te planety będą tak blisko siebie.

Koniunkcję tych dwóch planet od kilku dni obserwują astronomowie z Fundacji Nicolaus Copernicus. Internetowe transmisje, w których wykorzystywany jest obraz z teleskopów ustawionych na kanaryjskiej wyspie La Palma, prowadzi Robert Szaj, popularyzator astronomii, prezes fundacji oraz właściciel obserwatorium w Truszczynach.

00:00 / 00:00

Internetowe transmisje wykorzystujące obraz z teleskopów ustawionych na La Palmie dostępne są na Facebooku i portalu Youtube. Wystarczy znaleźć profil Fundacji Nicolaus Copernicus. Poprzednio takie zjawisko, zwane Wielką Koniunkcją, można było dostrzec gołym okiem w 1226 roku, a więc prawie 800 lat temu.

Jowisz i Saturn znacząco zbliżyły się do siebie także w 1623 roku, jednak astronomowie twierdzą, że panujące wówczas warunki obserwacyjne i położenie Słońca najprawdopodobniej uniemożliwiły oglądanie zjawiska. Jedna z teorii głosi, że koniunkcję widzieli Trzej Królowie i to ona doprowadziła ich do Jezusa.

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Robert Szaj, Gwiazda Betlejemska, Jowisz, Saturn
Mikołaj Kopernik na Ziemi Lubawskiej. „To tutaj podjął decyzję o przedstawieniu światu teorii heliocentrycznej”

Truszczyny, Lubawa i Warszawa to miejsca, w których w tym roku, wyjątkowo online, odbędzie się VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Kopernik na Ziemi Lubawskiej". Celem spotkań ekspertów,...

Zamknij
RadioOlsztynTV