Zawód: asystent
Czy w 2025 r. wejdzie w życie ustawa o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami? Co to jest asystencja osobista? Komu przysługuje asystent osobisty? Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej.
Jak podaje resort pracy, w Polsce żyje prawie 1 mln 200 tys. osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Polska musi dostosować prawo do prawa międzynarodowego i zapewnić osobom z niepełnosprawnościami należytą ochronę. Kluczową zmianą w zakresie zatrudniania i gwarantowania osobom z niepełnosprawności pewnych podstawowych praw będzie właśnie asystencja osobista osób z niepełnosprawnościami. To narzędzie prawne jest też przewidziane w Strategii na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami 2021-2030, którą Polska powinna realizować. Konsultacje miały miejsce już od stycznia 2025 r. Przed projektem, do momentu uzyskania podpisu prezydenta RP, spora droga.
W Olsztynie jest 230 asystentów osób niepełnosprawnych. „Zawód: asystent” opowiada o tym, co powinno się na pewno zmienić w tej sprawie.
Posłuchaj audycji Alicji Kulik
W reportażu udział wzięli: Elżbieta Bronakowska – wiceprezes Stowarzyszenia POMOST, koordynatorka programu asystencji osobistej w stowarzyszeniu, Sławomir Dłoniak – asystent osób z niepełnosprawnościami w wojewódzkim sejmiku osób niepełnosprawnych, Adam Przybylski – członek olsztyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, społecznik działający na rzecz osób niepełnosprawnych oraz Pani Ewa, Panu Danuta i Pan Mariusz – podopieczni Stowarzyszenia Pomost.
Autor: A. Kulik
Redakcja: M. Rutynowski