Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Region
Zachowanie na drodze może wpłynąć na nasze zdrowie. 5 kwietnia to Dzień Grzeczności za Kierownicą
Dziś obchodzimy Dzień Grzeczności za Kierownicą. Jest to cykliczna kampania, która ma promować uprzejmość, cierpliwość i wyrozumiałość na drodze.
Jak mówi Mikołaj Krupiński, rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego, który jest jednym z promotorów kampanii w Polsce, w naszym kraju nadal mamy do czynienia z wieloma niepożądanymi postawami wśród kierowców.
Z badań przeprowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego wynika, że ponad 80 proc. kierowców deklaruje, iż przynajmniej raz w tygodniu zdarza im się obserwować agresywne zachowania na drogach tj. oślepianie światłami, niebezpieczne zmiany pasa ruchu lub wyprzedzanie, zajeżdżanie drogi, jazdę na zderzaku, nadużywanie klaksonu, ruszanie z piskiem opon, krzyki, obelgi itp. Jednocześnie tylko ponad 30 proc. badanych przyznaje, że im samym zdarzają się takie reakcje.
Wśród promowanych przez kampanię zachowań znalazły się także ustępowanie pierwszeństwa, dbałość o bezpieczeństwo i życzliwość.
Psycholog transportu Ewa Odachowska wyjaśnia, że ważna jest też przewidywalność na drodze. Chodzi o to, by używać kierunkowskazów, nie zmieniać gwałtownie pasa ruchu, nie hamować gwałtownie, nie zajeżdżać drogi i zachować bezpieczny odstęp od innych pojazdów.
Specjaliści podkreślają, że pod wpływem pozytywnych emocji zachodzą korzystne dla zdrowia procesy fizjologiczne oraz zmiany w układzie immunologicznym, hormonalnym, w układzie krążenia oraz w zakresie odporności na stres. Dzięki nim jesteśmy zdrowsi, mądrzejsi, efektywniejsi i bardziej otwarci.
Dzień Grzeczności za Kierownicą został zainicjowany we Francji.
Autor: IAR
Redakcja: K. Ośko