Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wypoczynek u rolnika

fot. Sławomir Ostrowski

fot. Sławomir Ostrowski

fot. Sławomir Ostrowski

fot. Sławomir Ostrowski

Już wkrótce gospodarstwa agroturystyczne na Warmii i Mazurach będą mogły uzyskać odpowiednią certyfikację i promocję swojej oferty wypoczynkowej.

Dla turystów oznacza to możliwość skorzystania z wysokiej jakości i „szytej na miarę” propozycji wypoczynku. Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” rozpoczyna program szkolenia właścicieli i prowadzących gospodarstwa agroturystyczne na Warmii i Mazurach. Federacja będzie nadawała także tak zwaną kategoryzację gospodarstw agroturystycznych.

Dyrektor Departamentu Turystyki Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie Dorota Zalewska-Bomba powiedziała, że Strategia Rozwoju Turystyki Województwa Warmińsko-Mazurskiego do roku 2025 wymienia „turystykę wiejską i ekoturystykę” jako jeden z głównych produktów turystycznych regionu.

-Ten zapis zobowiązuje nas do dbania o agroturystykę i podnoszenia poziomu jakości świadczonych tam usług. Poza corocznymi konferencjami, szkoleniami czy konkursami skierowanymi właśnie do tej części branży, postanowiliśmy również zachęcić właścicieli kwater do darmowej kategoryzacji. Liczymy, że zarówno im jak i nam kategoryzacja Wiejskiej Bazy Noclegowej pomoże w promocji wysokiej jakości usług turystycznych na warmińsko-mazurskiej wsi – podkreśliła Zalewska-Bomba.

Gospodarstwa po ocenie przez specjalistów będą mogły posługiwać się certyfikatem „wypoczynek u rolnika”, który będzie oznaczał wypoczynek w gospodarstwach prowadzących działalność rolniczą, albo kategorią „wypoczynek na wsi”. Ta ostatnia obejmie pozostałą bazę noclegową na wsi.

Dyrektor Zalewska-Bomba wyjaśniła, że nadanie kategoryzacji gospodarstwom agroturystycznym oznacza przede wszystkim wyższą, mierzalną i sprawdzalną jakość.

-Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”, która będzie realizować zarówno szkolenia dla naszych kwaterodawców jak i sam proces kategoryzacji, gwarantuje turyście chociażby możliwość dochodzenia roszczeń z tytułu niedotrzymania przyjętych kryteriów – podkreśliła. -W praktyce oznacza to, że jeśli turysta wybierze ofertę gospodarstwa agroturystycznego na swoje wakacje, w którym teoria „rozmija się” z zastaną rzeczywistością, będzie mógł zareklamować taką ofertę, właśnie w Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”.

fot. Sławomir Ostrowski

fot. Sławomir Ostrowski

Kategoryzacja i związana z nią promocja, w katalogach, aplikacjach mobilnych itp., to również możliwość wyszukania tzw. oferty +szytej na miarę+, np. dla grzybiarzy, wędkarzy, rodzin z dziećmi, itp.

-To system, który mam nadzieję, po prostu ułatwi podjęcie decyzji turyście i zachęci go do korzystania z ofert agroturystyki właśnie na Warmii i Mazurach – wyjaśniła.

Liczbę miejsc noclegowych w agroturystyce na Warmii i Mazurach trudno oszacować. Według Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w regionie jest 800 miejsc noclegowych w gospodarstwach agroturystycznych. Cała baza noclegowa liczy około 7 tys. miejsc. Z kolei GUS podaje, że w regionie jest 89 gospodarstw agroturystycznych, które posiadają 10 lub więcej miejsc noclegowych. (pap/os)

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zupa-krem z pokrzywy

Cymes, przysmak, delicja, frykas, delikates, rarytas... i sama nie wiem jak określić zupę, którą dziś Państwu proponuję. Z pewnością jest to potrawa nr 1 w moim...

Zamknij
RadioOlsztynTV