Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Bezpieczny wypoczynek na obozach i koloniach. Czujność i współpraca to podstawa

fot. Przemysław Getka

5 milionów uczniów w całym kraju rozpoczęło wakacje. Na Warmii i Mazurach od szkoły odpoczywa około 200 tysięcy dzieci.

Prawie 46 tysięcy dzieci i młodzieży przyjedzie do naszego regionu na obozy, kolonie i inne zorganizowane formy wypoczynku. Każdy organizator ma obowiązek zgłoszenia takiego miejsca do kuratorium oświaty.

Nad bezpieczeństwem uczniów czuwają służby inspekcji sanitarnej, straży pożarnej, policji oraz nadleśnictwa. W sytuacji nagłego niebezpieczeństwa pierwsze decyzje i działania zawsze podejmuje organizator obozu.

Może przyjść duża ulewa czy wichura, która zmyje namioty i nie będzie dokąd wrócić. Wówczas, bardzo często, pomocni okazują się wójtowie i burmistrzowie, którzy na kilka godzin potrafią udzielić schronienia np. w sali gimnastycznej. Od kilku lat istnieje porozumienie zawarte za szczeblu centralnym między organizacjami harcerskimi, strażą pożarną i Lasami Państwowymi. Organizatorzy informują gdzie będą, żeby służby te mogły jak najszybciej zareagować

– wyjaśnił Krzysztof Kuriata, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

Organizator wypoczynku powinien mieć bezpośredni kontakt z leśniczym, komendantem policji i straży pożarnej na danym terenie, a także z wójtem, który w razie potrzeby zapewni dzieciom bezpieczne schronienie.

Na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl znajdują się wszystkie legalnie organizowane w kraju i za granicą formy zorganizowanego wypoczynku. Umieszczono tam obozy, kolonie i półkolonie.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. KWP Olsztyn

Wiemy ile dzieci spędzi wakacje na koloniach i obozach na Warmii i Mazurach

Autor: I. Malewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w dzieci, młodzież, straż pożarna, sanepid, bezpieczeństwo, wypoczynek, obóz, wakacje, kolonia, Lasy Państwowe
Dziesiątki interwencji po burzach, które przeszły nad regionem

Prawie 60 razy interweniowali od wczoraj warmińsko-mazurscy strażacy po burzach z porywistym wiatrem i ulewnych deszczach, które im towarzyszyły. 14 razy usuwali konary i drzewa powalone...

Zamknij
RadioOlsztynTV