Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wyłudzili ponad 2 miliony złotych z UE, wprowadzając w błąd ARiMR

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu. Fot. CBŚP

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało 11 osób podejrzanych o m.in. udział w grupie przestępczej, która miała wyłudzać dotacje z funduszy unijnych poprzez fikcyjny podział.

Śledczy oszacowali szkody wyrządzone przez grupę na 2,3 mln zł. Ustalili, że członkowie grupy, za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, występowali o dotacje z UE dla jednej ze spółek działających w branży zwierząt hodowlanych.

Metoda działania grupy polegała na przedkładaniu nierzetelnych pisemnych oświadczeń dotyczących okoliczności, od których była uzależniona wypłata środków finansowych o określonej kwocie. Dzięki tak sporządzonej dokumentacji wprowadzano w błąd ARiMR, wykazując fikcyjny podział gruntów, stwarzając sztuczne warunki do uzyskania wyżej wymienionych środków. Umożliwiało to uniknięcie m.in. degresywnych stawek dopłat i uzyskanie nienależnych, wyższych kwot wsparcia finansowego m.in z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

– wyjaśnia nadkomisarz Iwona Jurkiewicz, rzecznik CBŚP.

00:00 / 00:00

Jak poinformowało CBŚP, zatrzymani usłyszeli 92 zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej – o co podejrzanych jest 10 osób. Dwóm z nich zarzucono kierowanie tą grupą. Pozostałe zarzuty dotyczą oszustwa i przedkładania dokumentów poświadczających nieprawdę w celu uzyskania dotacji. W tej sprawie zastosowano poręczenia majątkowe na ponad 380 tys. zł.

Zatrzymań dokonano w wyniku akcji przeprowadzonej w województwach: warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, dolnośląskiego, małopolskiego i mazowieckiego. Kilkudziesięciu policjantów olsztyńskiego CBŚP przy wsparciu funkcjonariuszy z zarządów w Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu, a także żołnierzy Oddziału Żandarmerii Wojskowej z Elbląga, zatrzymało 11 osób – dziesięciu Polaków i jednego obywatela Niemiec, w wieku od 26 do 62 lat. Przeszukano także kilkanaście nieruchomości, w tym siedzibę spółki oraz mieszkania użytkowane przez osoby podejrzane, zabezpieczając dokumentację oraz sprzęt elektroniczny, a także pieniądze w różnych walutach.

Śledztwo dotyczące tej grupy prowadzone jest od 2020 r. przez policjantów z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie. Jak poinformowały służby, wszystko na to wskazuje, że grupa mogła działać w latach 2010-2019. Z informacji CBŚP wynika, że śledczy analizują materiał dowodowy i nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

 

Autor: PAP / B. Gajlewska
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zatrzymanie, CBŚP, uwaga
Weszli do wody i nie wypłynęli. Prokuratura bada okoliczności utonięcia nad jeziorem Świętajno

Dwóch młodych mężczyzn utonęło wieczorem w jeziorze Świętajno w Warchałach w powiecie szczycieńskim. Wcześniej świadkowie zgłosili, że po wejściu do wody żaden z nich nie wypłynął....

Zamknij
RadioOlsztynTV