Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojska NATO w regionie. Gdzie rozmieszczone są siły sojusznicze?

Fot. MNC NE PAO

Szwecja i Finlandia podpisały protokoły akcesyjne do NATO. Wcześniej – na szczycie w Madrycie – NATO przyjęło nową koncepcję strategiczną, która definiuje Rosję jako najważniejsze bezpośrednie źródło zagrożenia.

Radio Olsztyn przypomina natomiast rozmieszczenie sił sojuszniczych w województwie warmińsko-mazurskim:

Jedna z czterech grup bojowych eFP, powstałych na mocy szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku, stacjonuje w okolicach Orzysza na Mazurach. Wojsko Polskie współtworzy tam międzynarodowy batalion wspólnie z żołnierzami z USA, Rumunii, Wielkiej Brytanii i Chorwacji. Batalion liczy około tysiąca żołnierzy.

W Elblągu zlokalizowane jest natomiast wielonarodowe dowództwo dywizyjne, którego zadaniem jest, między innymi, koordynacja działań grup bojowych wysuniętej Wzmocnionej Obecności NATO. Obecnie w Dowództwie Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód w Elblągu służy ponad 250 żołnierzy z 15 krajów członkowskich Sojuszu. Dowództwo koordynuje działania grup bojowych na Litwie i w Polsce.

Dodajmy, że niedawno prezydent USA Joe Biden ogłosił, że nad Wisłą powstanie stała kwatera główna V korpusu armii amerykańskiej. To oznacza, że wojsko Stanów Zjednoczonych będzie stacjonować w Polsce nie tylko w formie rotacyjnej obecności.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko
Prezydent: chcemy mieć taką armię, by nikomu nie opłacało się nas zaatakować

Chcemy mieć taką armię, by nikomu nie opłacało się nas zaatakować, a sojusznicy byli wtedy rzeczywiście traktowani tylko jako wsparcie. Dokonaliśmy zakupów supernowoczesnego uzbrojenia i będą...

Zamknij
RadioOlsztynTV