Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wielonarodowe Dowództwo Dywizji Północ-Wschód w Elblągu zostało uformowane w około 90 procentach

Proces ten zakończy się prawdopodobnie do końca 2018 roku – poinformował w Sejmie wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

W Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o zasadach pobytu i przemieszczania się obcych wojsk po terytorium Polski. Projekt dotyczy utworzenia regulacji prawnych umożliwiających wyekwipowanie żołnierzy obcych wojsk w broń i amunicję znajdującą się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP.

Według uzasadnienia projektu, znowelizowanie obecnych przepisów tym zakresie było konieczne w związku z decyzją szczytu NATO z 2016 roku o rozpoczęciu formowania na terenie Polski Wielonarodowego Dowództwa Sojuszu Północ-Wschód.

Wielonarodowe Dowództwo Dywizji Północ-Wschód jest tworzone na bazie Dowództwa 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu. Będą mu podlegały batalionowe grup bojowe NATO przysłane w ramach Wysuniętej Wzmocnionej Obecności.

Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północ -Wschód ma osiągnąć pełną gotowość operacyjną w 2018 roku. Wielonarodowe Dowództwo ma w przyszłości odpowiadać za koordynację czterech batalionowych grup bojowych, które Sojusz wysyła obecnie do Polski i państw bałtyckich.

 

Autor: B.Gajlewska za PAP
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, Elbląg, armia, dywizja, MON, wielonarodowe dowództwo
Odnaleziono ciało poszukiwanego 70-latka z Elbląga

Tragicznie zakończył się finał poszukiwań 70-letniego mężczyzny z Elbląga. Rano odnaleziono ciało poszukiwanego. Mężczyzna wyszedł z domu przy ul. Szczyglej w sobotę (27 stycznia) po południu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV