Aktualności, Aplikacja mobilna, Poranne Pytania
Wiceminister zdrowia: Szczepionki działają na zbadane do tej pory mutacje koronawirusa
Liczba szpitali tymczasowych będzie redukowana – ale nie na Warmii i Mazurach – zapowiadał w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
W związku z niewielką liczbą nowych zakażeń koronawirusem, cały czas spada liczba tzw. łóżek covidowych. Rząd chce też zmniejszyć liczbę szpitali tymczasowych – ale jak mówił na antenie Radia Olsztyn wiceminister Kraska – akurat w województwie warmińsko-mazurskim liczba tych szpitali nie zmniejszy się.
Chcemy, aby tych łóżek było jak najmniej w gotowości, ponieważ pacjenci z innymi schorzeniami także wymagają leczenia. Chcemy, aby szpitale tymczasowe ograniczyły swoją działalność, ale jednocześnie były w pełnej gotowości. Na Warmii i Mazurach działają łóżka w dwóch szpitalach tymczasowych – w Nidzicy i Szczytnie. Tam bufor łóżkowy będzie utrzymany. Szczególnie, że są to szpitale, które znajdują się w bazie stacjonarnej.
W województwie warmińsko-mazurskim funkcjonuje obecnie 527 łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19. Zajęte są 102 z nich.
– Istniejące szczepionki zabezpieczają też przed nowymi mutacjami koronawirusa – zapewniał Waldemar Kraska. Według przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia w tej chwili największym problemem w opanowaniu epidemii mogą być nowe warianty koronawirusa SARS-CoV-2, szczególnie tzw. wariant delta, wcześniej określany mianem indyjskiego. W Polsce wykryto około 80 przypadków zakażenia tą mutacją. Wiceminister zdrowia podkreśla, że szczepienie także w tej sytuacji jest skuteczne.
Najnowsze badania (red. pokazują), że jeżeli chodzi o wariant delta i (red. skuteczność) dwóch popularnych szczepionek, czyli firmy Pfizer i firmy AstraZeneca, to w przypadku AstraZeneki to 92% odporności, a Pfizera – 96%. To bardzo wysoka skuteczność. Jest to kolejny powód do tego, żebyśmy jednak się szczepili, bo w przypadku tych mutacji, które są na dzień dzisiejszy zbadane, te szczepionki są skuteczne.
W województwie warmińsko-mazurskim podano dotychczas łącznie prawie 830 tysięcy szczepionek, zaś liczba w pełni zaszczepionych mieszkańców regionu to niemal 312 tysięcy osób. W całej Polsce przeprowadzono dotąd ponad 25 milionów szczepień, w pełni zaszczepionych jest ponad 10 milionów Polaków.
Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Waldemarem Kraską
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Chmielewska