Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Wciąż w śmietnikach lądują produkty nadające się do spożycia
Polacy marnują rocznie trzy miliony ton żywności, jednocześnie aż ponad 6,5 procent Polaków żyje poniżej progu ubóstwa. Tak wynika z najnowszego raportu „Nie Marnuj Jedzenia 2024”.
Raport, w Światowy Dzień Żywności, opublikowała Federacja Polskich Banków Żywności. Łukasz Sołtysiak z Federacji Polskich Banków Żywności podkreślił, że z raportu wynika, iż niemal 45 procent Polaków marnuje jedzenie, ale w stosunku do ubiegłego roku to grupa o 11 procent mniejsza.
Można powiedzieć, że wzrasta nasza świadomość, którą budują również coraz wyższe ceny żywności. Powoduje to, że nas na tę żywność nie stać i kupujemy mniejsze ilości jedzenia, staramy się wybierać bardziej atrakcyjne cenowo produkty
– dodał.
Choć zmniejsza się odsetek osób marnujących jedzenie, to wciąż w śmietnikach lądują produkty nadające się do spożycia. Wśród najczęściej wyrzucanych królują chleb i różne rodzaje pieczywa, wędliny, warzywa i owoce. Częste marnowanie jedzenia wynika przede wszystkim z upływu terminu przydatności do spożycia, niewłaściwego planowania posiłków, nadmiernych zakupów i niewłaściwego przechowywania żywności. Według szacunków rocznie gospodarstwa domowe, z powodu wyrzucania żywności, tracą od pięciu do sześciu tysięcy złotych.
Światowy Dzień Żywności ustanowiła w 1979 roku Organizacja do spraw Wyżywienia i Rolnictwa. Jest obchodzony na całym świecie 16 października. Jego celem jest pogłębianie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych i wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem i niedożywieniem.
Autor: IAR
Redakcja: K. Ośko