Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Warzywa, owoce i… kury. Co hodujemy na działkach?

Mniej trawy, więcej warzywników. Ogródki działkowe coraz częściej służą do prowadzenia upraw, a nie wyłącznie do rekreacji.

– Obserwujemy zmianę pokoleniową, ale także zmianę sposobu wykorzystywania działek – przyznał Piotr Chmielewski z Polskiego Związku Działkowców w Olsztynie.

Przez pewien czas mieliśmy działki typowo rekreacyjne – czyli trawa, trawa i tuje. I do tego grill. Natomiast teraz widać, że zasobność portfeli jest skromniejsza i na działkach zaczyna się prowadzić uprawy – ziemniaki, marchew, drzewka owocowe. Trawniki są wypierane przez warzywniki.

00:00 / 00:00

Pan Józef, który ma działkę w Miodówku, w tym roku posiał wyjątkowo dużo warzyw.

Kiedyś miałem truskawki z tej strony – aż do jabłonki. A teraz to jest tak: koper, marchewka, pietruszka, czosnek. Dalej jest parę rzędów ziemniaków.

00:00 / 00:00

Działkowcy doceniają także wartość warzyw i owoców z własnego ogródka – są nie tylko tańsze, ale też ekologiczne, bo większość działkowców nie stosuje sztucznych nawozów.

Coraz częściej w ogródkach pojawiają się… kurniki

Hodowla niektórych gatunków zwierząt jest dopuszczana w regulaminach ogródków. Można mieć na swojej działce kury, gołębie i króliki.

– Z tej możliwości korzysta teraz coraz więcej osób – przyznał Piotr Chmielewski z Polskiego Związku Działkowców w Olsztynie.

Pojawiają się – i to przeważnie są kury ozdobne, na przykład zielononóżki. Kury się pojawiają, królików nie widziałem, ale kury tak. One są tak atrakcyjne, tak ładnie wyglądają, więc jak chodzą przy kwiatkach, poprawiają wygląd estetyczny.

00:00 / 00:00

Zarząd ogródków działkowych określa dopuszczalną liczbę zwierząt. Konieczne jest też zachowanie odpowiednich warunków sanitarnych i higienicznych.

– Pojawiają się też pytania o możliwość postawienia uli na działce.

Na indywidualnej działce nie można mieć ula. Hodowlę pszczół można prowadzić tylko w zbiorowej pasiece.

– wyjaśnił Piotr Chmielewski.

00:00 / 00:00

Takie zbiorowe pasieki, którymi zajmować się mogą działkowcy, mogą być postawione na terenach Rodzinnych Ogródków Działkowych.

Autor: A. Skrago
Redakcja: K. Ośko

Więcej w działka, ogród
Bliższe Spotkania – 14.04.2023

O ucieczce z miejskiej przestrzeni na łono natury i o odczuwaniu zmian pogodowych w Bliższych Spotkaniach Radia Olsztyn. Z gośćmi rozmawiały Izabela Malewska i Małgorzata Sadowska....

Zamknij
RadioOlsztynTV