Aktualności, Aplikacja mobilna, Lidzbark Warm., Regiony
W tym roku przypada 66. rocznica uwięzienia w Stoczku kardynała Wyszyńskiego
W tym roku mija 66. rocznica uwięzienia w klasztorze w Stoczku Warmińskim kardynała Stefana Wyszyńskiego. W czerwcu w Warszawie odbędą się uroczystości beatyfikacyjne prymasa Tysiąclecia; dziękczynne uroczystości diecezjalne z tej okazji zaplanowano w sierpniu w stoczkowskim klasztorze.
Jak poinformował rzecznik Kurii Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie ks. Marcin Sawicki uroczystości w Stoczku odbędą się 30 sierpnia. Mszy świętej przewodniczyć będzie i homilię wygłosi metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.
Stoczek Warmiński jest związany z postacią prymasa Wyszyńskiego, ponieważ w tutejszym klasztorze był internowany od października 1953 roku przez rok. Kardynał Wyszyński to pasterz, który z całkowitym oddaniem służył kościołowi, a także powierzonemu ludowi, niestrudzenie bronił kościoła przed niebezpieczeństwami, które zagrażały mu ze strony władz komunistycznych.
Ksiądz Sawicki wyjaśnił, że sierpniowe uroczystości w Stoczku zostały wpisane do kalendarium wydarzeń kościelnych Konferencji Episkopatu Polski.-Zapraszamy wszystkich wiernych nie tylko z naszej diecezji, ale z całego kraju – powiedział i dodał, że -Stoczek Warmiński był miejscem, gdzie więziony prymas dokonał aktu zawierzenia Maryi, wydarzenia ważnego dla maryjnej pobożności prymasa i dla dalszego kształtowania się maryjnej drogi duszpasterstwa kościoła w Polsce.
Stało się to 8 grudnia 1953 roku.
Stoczek Warmiński jest położony koło Lidzbarka Warmińskiego i każdego roku jest odwiedzany przez tysiące pielgrzymów. W miejscu uwięzienia prymasa znajduje się izba pamięci, w pokojach odtworzono wyposażenie z czasów pobytu kardynała. W tych pomieszczeniach znajduje się mini ekspozycja fotografii oraz teksty i rękopis wykazu książek, o które prosił nadzorców więziennych. Na ściance nad biurkiem orzechowym widoczny jest tekst porządku dziennego trybu życia w Stoczku oraz fragment wypowiedzi przed uwięzieniem ze słynnym cytatem: „Kocham Ojczyznę więcej od własnego serca i wszystko, co czynię dla Kościoła czynię dla Niej – Gdy będę w więzieniu, a powiedzą wam, że Prymas zdradził sprawę bożą – nie wierzcie. Nigdy nie zdradziłem i nie zdradzę sprawy Kościoła„.
W sypialni zachowało się stare drewniane łóżko pokryte ciemną kapą, nocna szafka, żelazna umywalka z miednicą oraz dzban na wodę. Nad łóżkiem obraz Matki Bożej Częstochowskiej i krzyż z suchych gałęzi. W rogu przy oknie stary fotel wyściełany bladoróżową tkaniną, na którym siadał uwięziony ks. prymas. Obok na tablicach dwa jakże ważne teksty: akt osobistego oddania się Matce Bożej i list do ojca pisany w sobotę 17 października 1953 roku. Eksponowany jest także cenny rękopis Aktu osobistego oddania się Matce Bożej oraz zdjęcia z 8 grudnia 1953 roku.
Prymas przebywał w Stoczku blisko rok. 6 października 1954 roku został przewieziony do Prudnika Śląskiego, a potem do Komańczy. Został uwolniony 28 października 1956 roku i wrócił do Warszawy.
Redakcja: Ł.Węglewski za PAP