Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynie zastanawiano się, jak wspierać rodziny, które mają problemy wychowawcze

fot. fotolia.com

Jak wspierać rodziny, które mają problemy z wychowaniem dzieci? Jak powinna działać rodzina zastępcza?  Tym tematom była poświęcona  między innymi konferencja w Olsztynie.

Mariusz Szczyglak – z zawodowej rodziny zastępczej z Waplewa i Andrzej Rejman z Klebarka nie ukrywają, że prowadzenie takiej rodziny, to mnóstwo wyrzeczeń, ale i wiele satysfakcji:

Nie mamy urlopów, sporo się traci przyjaciół, ale zyskuje się nowych. Warto jest pomagać dzieciom. Są blaski, są i cienie, każdy dzień przynosi coś nowego. Trzeba dzieciom przygotować kanapki do szkoły, wyprawić je, potem popołudniu sprawdzić lekcje, pomóc. Jest fajnie, coś się dzieje.

Pojawił się również temat natychmiastowego odbierania dzieci rodzicom, co ma miejsce w Zachodniej Europie i Skandynawii. Tu eksperci są zgodni – pośpiech nie zawsze jest wskazany:

To jest tak wrażliwy i delikatny temat, że trzeba naprawdę wielkiej wiedzy, doświadczenia i odpowiedzialności. Nawet jeżeli są takie sytuacje, że zastajemy obojga pijanych rodziców, to staramy się nie zabierać tych dzieci. Tylko szukamy kogoś z najbliższej rodziny, kto na ten czas zajmie się tymi dziećmi

– mówiły Anna Sobiesiak z Biura Rzecznika Praw Dziecka i Zofia Feder z olsztyńskiego MOPS.

Ostatnio poruszenie wywołało odebranie dziecka polskiemu małżeństwu w Niemczech. Urzędnicy zabrali 10-ciomiesięczną Marcelinkę z powodu głośnej kłótni rodziców.

Autor: M.Świniarski
Redakcja: A.Podbielska/K.Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzieci, konferencja, rodzina, rodzina zastępcza
Co młodzież wie o rodzinie? W olimpiadzie wystartowało 360 uczniów

Uczniowie z 23 szkół na Warmii i Mazurach wzięli udział w drugiej edycji Olimpiady wiedzy o rodzinie. W Olsztynie odbył się etap szkolny, do którego zgłosiło...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV