Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Polecane, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
„Stała się symbolem szacunku i wsparcia”. Od dekady działa Karta Dużej Rodziny
Dokładnie 10 lat temu, 22 grudnia 2014 roku prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o Karcie Dużej Rodziny. Projekt uzyskał jednogłośne poparcie w Sejmie.
Była to odpowiedź na potrzeby rodzin wielodzietnych, które, jak wskazywano, przez lata były marginalizowane i pomijane w systemie wsparcia społecznego.
Karta była priorytetem działań Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, jej prezes Joanny Krupskiej i kilku zaangażowanych kobiet, które chciały pomóc rodzinom o niższym statusie społecznym, by mogły godnie żyć
– powiedziała Anita Łodzińska ze Związku Dużych Rodzin.
Pierwszym samorządem, w którym wprowadzono KDR, był Grodzisk Mazowiecki. Konferencja „Rodzina nadzieją i dobrem Polski” zorganizowana w Sejmie w 2006 roku przyczyniła się do rozpropagowania pomysłu karty.
Zaangażowanie środowisk samorządowych pozwoliło na stworzenie kart w 100 miastach w Polsce. Do rozmów na szczeblu ogólnopolskim włączył się prezydent Bronisław Komorowski z żoną oraz ówczesny minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Kartę przegłosowano 6 grudnia 2014, a prezydent podpisał ją 22 grudnia. Dziś jest honorowana w 40 tysiącach punktów w całej Polsce.
Można powiedzieć, że karta stała się narzędziem realnych zniżek, oszczędności dla rodzin, ale symbolem szacunku i wsparcia na które zasługują duże rodziny, bo przecież są one kapitałem społecznym o szczególnej wartości
– zaznaczyła Anita Łodzińska.
Podkreśliła, że Karta Dużej Rodziny jest też symbolem determinacji zwykłych ludzi, która może zyskać szerokie poparcie społeczne, czy rządzących. Polska Karta Dużej Rodziny została także uhonorowana międzynarodową nagrodą Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin ELFAC.
Autor: IAR
Redakcja: K. Ośko