Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 32 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Jeden na Jednego o finansowym wsparciu Polregio i decyzji o usunięciu „szubienic”

Fot. B. Świerkowska-Chromy

Polityczna dyskusja w Radiu Olsztyn. Gośćmi Marka Lewińskiego byli:

  • Marcin Kuchciński – Platforma Obywatelska
  • Jarosław Babalski – Prawo i Sprawiedliwość

Finansowe wsparcie dla Polregio

Zarząd województwa podjął decyzję o przekazaniu 22,2 mln zł dodatkowych środków na organizację przewozów kolejowych w 2023 roku. Dodatkowe pieniądze zostaną przeznaczone na powrót na tory pociągu Elf i podwyżki dla pracowników Polregio, a także na pokrycie wzrostu kosztów energii i paliwa trakcyjnego.

„Szubienice” mają natychmiast zniknąć z centrum Olsztyna

Wojewoda warmińsko-mazurski wydał decyzję nakładającą na gminę Olsztyn obowiązek usunięcia pomnika „Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej” usytuowanego na placu Xawerego Dunikowskiego w Olsztynie. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Ratusz ma możliwość odwołania się od tej decyzji do Sądu Administracyjnego, ale to nie wstrzyma likwidacji pomnika. Wojewoda ma możliwość usunięcia monumentu na koszt samorządu.

Pomnik jest likwidowany, bo po anulowaniu jego wpisu do rejestru zabytków podlega ustawie o dekomunizacji. Zgodnie z jej przepisami wszystkie pomniki, tablice lub upamiętnienia propagujące totalitaryzm i komunizm muszą zniknąć z przestrzeni publicznej. Olsztyński monument jest jednym z ostatnich, który przetrwał do tej pory i nie został jeszcze usunięty.

Zdaniem ministra kultury, który anulował wpis z rejestru zabytków, pomnik „zakłamuje historię przedstawiając żołnierzy radzieckich jako wyzwolicieli”. Z kolei prezes IPN, który wydawał opinię o konieczności usunięcia pomnika, będącą podstawą do wydania nakazu jego likwidacji – wielokrotnie podkreślał, że monument służy obecnie putinowskiej propagandzie i propagowaniu rosyjskiego imperializmu.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

Fot. B. Świerkowska-Chromy

Autor: M. Lewiński
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w wojewoda, pociąg, pieniądze, Olsztyn, finanse, bilety, pomnik, podwyżki, płace, szubienice, samorząd województwa, dekomunizacja
Jest decyzja: „szubienice” znikną z centrum Olsztyna

Wojewoda warmińsko-mazurski wydał decyzję nakładającą na Gminę Olsztyn obowiązek usunięcia pomnika „Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej” usytuowanego na placu Xawerego Dunikowskiego w Olsztynie. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności...

Zamknij
RadioOlsztynTV