Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 12 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jest decyzja: „szubienice” znikną z centrum Olsztyna

Fot. A. Niebojewska

Wojewoda warmińsko-mazurski wydał decyzję nakładającą na Gminę Olsztyn obowiązek usunięcia pomnika „Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej” usytuowanego na placu Xawerego Dunikowskiego w Olsztynie.

Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności – – mówi rzecznik wojewody Krzysztof Guzek.

00:00 / 00:00

Ratusz ma możliwość odwołania się od tej decyzji do Sądu Administracyjnego, ale to nie wstrzyma likwidacji pomnika. Wojewoda ma możliwość usunięcia monumentu na koszt samorządu.

Pomnik jest likwidowany, bo po anulowaniu jego wpisu do rejestru zabytków podlega ustawie o dekomunizacji. Zgodnie z jej przepisami wszystkie pomniki, tablice lub upamiętnienia propagujące totalitaryzm i komunizm muszą zniknąć z przestrzeni publicznej. Olsztyński monument jest jednym z ostatnich, który przetrwał do tej pory i nie został jeszcze usunięty.

Przypomnijmy, że zdaniem ministra kultury, który anulował jego wpis do rejestru zabytków, pomnik „zakłamuje historię przedstawiając żołnierzy radzieckich jako wyzwolicieli”. Z kolei prezes IPN, który wydawał opinię o konieczności usunięcia pomnika, będącą podstawą do wydania nakazu jego likwidacji – wielokrotnie podkreślał, że monument służy obecnie putinowskiej propagandzie i propagowaniu rosyjskiego imperializmu.

>>> Przeczytaj komunikat wojewody w spr. usunięcia pomnika

Autor: L. Tekielski
Redakcja: A. Niebojewska

 

Wiceprezes IPN o „szubienicach”: nic nie spowoduje, że pierwotna symbolika zniknie

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojewoda, ważne, szubienice, uwaga, pilne, Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej
Wiceprezes IPN o „szubienicach”: nic nie spowoduje, że pierwotna symbolika zniknie

- Zdumiewającym jest, że pomnik zwany szubienicami nie zniknął jeszcze z Olsztyna - mówił na antenie Radia Olsztyn dr hab. Karol Polejowski, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej....

Zamknij
RadioOlsztynTV